Jest już tradycją, że po Oktoberfest,  Monachium przyciąga setki samorządowców, inwestorów, firm doradczych i wszystkich zainteresowanych nieruchomościami komercyjnymi. Jakie w tym roku nastroje panowały na 15. Targach Inwestycyjnych Expo Real?

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, iż mimo przedłużającego się kryzysu , na Expo Real pojawiło się więcej wystawców, niż w ubiegłym roku. W sumie, łącznie z odwiedzającymi, liczba uczestników zwiększyła się z 37 tys. w 2011 roku do 38 tys. Czy to znaczy, że na rynku nieruchomości komercyjnych nie widać kryzysu? Przedstawiciele samorządów nie do końca są optymistami.

W tym roku Polska była licznie prezentowana i stanowiła obok Niemiec i Rosji największego wystawcę. Regiony i samorządy promowały swoje tereny inwestycyjne na  różne sposoby. Samorządy z Polski Wschodniej wystąpiły wspólnie pod egidą Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która dzięki dofinansowaniu z Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej mogła zaprosić do Monachium przedstawicieli lokalnej administracji z 5 wschodnich województw. Na Expo Real pojechały m.in. urzędy marszałkowskie województwa warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego, miasta takie jak Białystok, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Łomża, Krosno, Tarnobrzeg, Lublin, Gołdap i Olsztyn oraz Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Na ciekawy pomysł wpadła również Warszawa, która promowała się wspólnie z dużymi firmami z branży budowalnej m.in. BBI Development, Skanska, czy Capital Park Group.

- Zarówno do Monachium, jak i Cannes jeździmy z prywatnymi firmami, gdyż uważamy, że wysyła to pozytywny sygnał do inwestorów, że potrafimy współpracować z prywatnymi partnerami – mówi Bartosz Milczarczyk z UM Warszawy.

Stolica zaprosiła również do swojego stoiska przedstawicieli projektu Chopin Airport City, olbrzymiej inwestycji hotelowo-biurowo-handlowej powstającej w okolicach lotniska Chopina w Warszawie.

Z kolei miasta ze Śląska zdecydowały się na wspólną promocję w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Metropolia Silesia zaprezentowała na targach kompleksową ofertę inwestycyjną wszystkich swoich miast. To w sumie 97 nieruchomości położonych na terenie 14 miast.

Promowane tereny miały różnorodny charakter. Tradycyjnie znaczącą  część stanowiły tereny pod inwestycje logistyczne i przemysłowe. Pojawiły się także nieruchomości pod projekty biurowe oraz handlowe. Jak od kilku lat, pewien procent stanowiły  również projekty związane z partnerstwem publiczno-prywatnym, które zaprezentowały m.in. Krosno, Bytom, czy Warszawa.

- Szukaliśmy partnerów do projektów PPP m.in. dt. parkingów podziemnych. Inwestorzy wyrażali zainteresowanie tymi projektami – mówi Milczarczyk.

Podczas tegorocznych targów Expo Real wzrosła liczna wystawców, jak również odwiedzających. Czy miało to jednak realne przełożenie na zainteresowanie promowanymi terenami? Tutaj zdani są podzielone. Przedstawiciele Bytomia zauważyli, że w tym roku było mniejsze zainteresowanie ze strony inwestorów, niż w roku ubiegłym.

- Większość spotkań odbyliśmy z firmami doradczymi. Inwestorów zainteresowanych terenami, które oferujemy, głównie pod inwestycje logistyczne i przemysłowe, było w tym roku mniej – przyznaje Izabela Domagała z Biura Rozwoju Miasta, UM w Bytomiu.

- Poprzednio byliśmy w Monachium dwa lata temu i muszę przyznać, że w tym roku widać było, że kryzys się pogłębia – twierdzi  Zbigniew Piwka z Biura Rozwoju Miasta w UM Krosna.

- W tym roku na Real Expo było więcej uczestników. Zainteresowanie również było duże. Podczas rozmów przedstawiciele funduszy inwestycyjnych oraz deweloperów zwracali uwagę na potencjał Warszawy i podkreślali, że ma duże szanse rozwoju, zarówno w przypadków powierzchni mieszkaniowych, jak i biurowych – uważa z kolei Bartosz Milczarczyk z UM Warszawy.

- Targi były dla nas sprawdzianem zainteresowania potencjalnych partnerów: deweloperów czy funduszy inwestycyjnych. W ich trakcie padło wiele wstępnych deklaracji o bardziej zaawansowanych rozmowach w przyszłości. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że udziałem w projekcie interesują się zarówno rodzimi jak i międzynarodowi deweloperzy – wyjaśnia Lidia Mączyńska, Chopin Airport City.

- Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony liczbą uczestników i biznesowych charakterem wydarzenia. Mieliśmy możliwość spotkania wielu inwestorów i partnerów biznesowych – mówi Marcin Juszczyk, Board Member/ Head of Investment Department, Capital Park Group, Poland.

Polskie samorządy pojawiają się na targach nie po raz pierwszy i ich przedstawiciele dobrze wiedzą, że targi w Monachium mają głównie biznesowy charakter. Podczas spotkań z inwestorami często mówi się o konkretach. O co najczęściej pytają potencjalni inwestorzy?

- Bytom na Expo Real pojawił się po raz 4., więc miasto jest już dobrze kojarzone. Inwestorzy głównie pytali się o zmiany na terenie gminy i pojawienie się nowych terenów inwestycyjnych – mówi Izabela Domagała.

- Inwestorzy zadawali pytania odnośnie konkretnych projektów, które promowaliśmy np. dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego – dodaje Milczarczyk.

- Głównym obszarem zainteresowań inwestorów jest przede wszystkim model biznesowy, w którym miałby być realizowany projekt, źródła jego finansowania oraz harmonogram prac. Projekt Chopin Airport City traktujemy jako znaczące i stabilne źródło przychodów pozalotniczych. Dlatego też nie bierzemy pod uwagę sprzedaży nieruchomości, bo to oznaczałoby rezygnację z przyszłych korzyści finansowych oraz utratę kontroli nad nieruchomością. Planujemy utworzenie spółki holdingowej Chopin Airport City S.A. Spółka ta będzie mogła realizować przedsięwzięcia inwestycyjne poprzez własne spółki celowe, lub jako przedsięwzięcia wspólne z innymi partnerami biznesowymi. Dlatego na etapie zagospodarowania nieruchomości uzasadnione jest zaproszenie do udziału deweloperów lub nieruchomościowych funduszy inwestycyjnych, którzy zapewnią wkład kapitałowy oraz wniosą kompetencje związane ze znajomością realiów rynku nieruchomości biurowych – wyjaśnia Lidia Mączyńska.

Udział w Expo Real przynosi korzyści wizerunkowe, ale dużo ważniejsze są realne propozycje i przyciągnięcie do Polski inwestorów. Nasi rozmówcy podkreślali, że jeszcze za wcześnie na konkretne deklaracje odnośnie przyszłych inwestorów, ale mają nadzieję, że udział w targach przełoży się na nowe inwestycje.

- W zeszłym roku udało się zainteresować inwestorów naszym miastem i teraz jeden z nich czeka na rozstrzygnięcie przetargu na działki inwestycyjne – podkreśla Izabela Domagała.

- Skala, koszty i potencjał projektu sprawiają, że do jego realizacji musimy się jak najlepiej przygotować. Podczas tegorocznych targów nieruchomości EXPO REAL w Monachium zaprezentowaliśmy nasz projekt potencjalnym partnerom, rozmawialiśmy o możliwościach współpracy, niemniej jednak jest  jeszcze za wcześnie na konkretne uzgodnienia. Po zakończeniu prac analitycznych przystąpimy do opracowania planu zagospodarowania terenu, którego głównym celem będzie przygotowanie planu uzbrojenia nieruchomości w sieć infrastruktury technicznej. Zostanie także opracowany optymalny plan realizacji projektu. Precyzyjna koncepcja zagospodarowania terenu przybliży projekt inwestorom i ułatwi nam konkretne rozmowy potencjalnymi partnerami – podkreśla przedstawicielka Chopin Airport City.

Targi Inwestycyjne Expo Real w Monachium odbyły się w dniach 8-10 października.