Pierwszy certyfikat ekologiczny w Polsce przyznany został w 2010 roku. Od tamtej pory liczba certyfikowanych obiektów systematycznie rośnie – obecnie w Polsce jest ich 152 – wynika z raportu „Zielone budynki w Polsce” opublikowanego przez firmę Colliers International. W raporcie przedstawiono charakterystykę dwóch najpopularniejszych systemów stosowanych obecnie w Polsce (BREEAM oraz LEED). Opracowanie zawiera także ich porównanie oraz statystyki dotyczące liczby ekologicznych certyfikatów w Polsce.

Z raportu wynika, że pierwszy ekologiczny certyfikat przyznany w Polsce w ramach brytyjskiego systemu BREEAM zdobył biurowiec Trinity Park III. BREEAM jest obecnie najpopularniejszym w Polsce systemem certyfikacji wielokryterialnej – posiada go już 128 obiektów. Drugim systemem stosowanym przez deweloperów jest amerykański LEED – certyfikat ten posiadają 24 budynki.

BREEAM, czyli British Research Establishment Environmental Assessment Method, jest brytyjskim systemem certyfikacji wielokryterialnej. Certyfikat BREEAM  przyznawany jest przez instytucję BRE od 1990 roku, zarówno dla budynków w fazie projektowej (certyfikacja BREEAM International) jak i budynków istniejących (certyfikacja BREEAM In-Use). W zależności od uzyskanego wyniku budynek jest oceniany w sześciostopniowej skali – od 1 do 6:  Acceptable, Pass, Good, Very Good, Excellent, Outstanding. Jest też możliwość, że budynek w ogóle nie spełnia wymogów certyfikacji – jest wtedy kategoryzowany jako poziom 0. W Polsce przyznano do tej pory łącznie 212 certyfikatów BREEAM – specyfikacja tego systemu pozwala jednemu obiektowi na pozyskanie certyfikatów w różnych kategoriach. Najwięcej certyfikatów uzyskały budynki zlokalizowane w Warszawie – łącznie 79. Kolejnymi pod względem ilości certyfikatów miastami są Kraków (28) oraz Łódź (15).

LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design jest amerykańskim systemem certyfikacji wielokryterialnej. Został opracowany w roku 1993 przez U.S. Green Building Council (USGBC). LEED przewiduje oddzielne systemy certyfikacji dla budynków nowych oraz istniejących. Budynki mogą osiągnąć jeden z czterech poziomów certyfikacji (Certified, Silver, Gold oraz Platinum). W Polsce pierwszy budynek w systemie LEED certyfikowano w 2010 roku. Był to obiekt biurowo-produkcyjny BorgWarner Turbo Systems Poland w Rzeszowie – uzyskał poziom Certified. Na terenie całej Polski przeprowadzono dotychczas 24 certyfikacje budynków nowych i istniejących. Kolejne 64 projekty są w trakcie procesu pozyskiwania certyfikatu. Większość certyfikowanych (14) i zgłoszonych do certyfikacji (30) projektów znajduje się w Warszawie. Na drugim miejscu uplasował się Wrocław z dwoma przyznanymi certyfikatami i dziewięcioma projektami w trakcie realizacji. Siedem projektów zostało zarejestrowanych w Katowicach (z czego jeden posiada certyfikat), natomiast pięć budynków jest certyfikowanych w Krakowie (z czego jeden obiekt otrzymał już certyfikat).

Pomimo dominacji BREEAM i LEED w Polsce popularnością cieszy się również certyfikat EU Green Buildings przyznawany przez Komisję Europejską. Jest on dedykowany jedynie weryfikacji efektywności energetycznej, nie stanowi więc alternatywy dla rozbudowanych systemów wielokryterialnych. Innymi certyfikatami, które starają się wejść na polski rynek są francuski HQE (High Quality Environmental) oraz niemiecki DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen ).

- Polscy inwestorzy są coraz bardziej świadomi specyfiki programów certyfikacji dedykowanych konkretnym typom budynków oraz różnic pomiędzy systemami LEED i BREEAM. Certyfikacja budynku jawi się jako jeden ze sposobów dostosowania się do unijnych pakietów energetycznych, optymalizacji kosztów operacyjnych oraz marketingowego uatrakcyjnienia budynku. – komentuje Andrzej Gutowski, specjalista w Dziale Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers International.