Już 7 grudnia w ramach inauguracji programu Go Arctic wyruszy pierwsza misja biznesowa polskich przedsiębiorców do Danii i Grenlandii. Jej celem jest promocja w regionie polskich przedsiębiorców z sektora zielonych technologii, high-tech, innowacyjnych rozwiązań w energetyce oraz zaawansowanych procesów przemysłowych.

W trakcie pobytu w Danii zaplanowano szereg spotkań B2B dla polskich i duńskich przedsiębiorców. Z kolei w Grenlandii, przedstawiciele polskiego biznesu będą uczestniczyli w konsultacjach z autonomicznymi władzami lokalnymi w resortach m.in. zasobów naturalnych, środowiska, sprawiedliwości, rybołówstwa, polowań i rolnictwa, budownictwa i infrastruktury. Uczestnicy spotkają się również z przedstawicielami Polonii w Grenlandii.

Program Go Arctic ma na celu zobrazowanie polskim firmom atrakcyjności inwestycyjnej obszaru arktycznego.

- Arktyka to szczególne miejsce dla przedsiębiorców działających w sektorze zielonych technologii. To także rynek perspektywiczny dla innowacji, sektora badań i rozwoju oraz polskich firm high-tech – ocenił prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

W regionie Arktyki, pojawiają się też nowe, liczne perspektywy ekonomicznego wykorzystania m.in. bogactw naturalnych. Otwarcie północnej drogi wodnej to z kolei szansa dla polskich inwestorów działających w przemyśle stoczniowym i żeglugi morskiej. Duży potencjał rozwoju ma też turystyka. W ostatnim roku ruch turystyczny w Islandii wzrósł o ponad 40 proc.

Program GoArctic przewiduje również utworzenie platformy dialogu pomiędzy polskimi a zagranicznymi inwestorami, którzy lokują swój kapitał oraz inwestycje w obszarze arktycznym.

Arktyka od wielu lat przyciąga uwagę Polski. W 1996 roku powołano Radę Arktyczną, której członkami są Islandia, Stany Zjednoczone, Rosja, Szwecja, Kanada, Finlandia, Norwegia oraz Dania wraz ze swoimi autonomicznymi terytoriami zależnymi – Grenlandią i Wyspami Owczymi. Polska ma w Radzie status stałego obserwatora.