Do 2020 roku Polska ma się stać centrum logistycznym Europy - prognozuje Colliers International w najnowszym raporcie. Naszym rywalem jest tylko Turcja.

Zgodnie z najnowszymi badaniami przeprowadzonymi przez Colliers International rynek powierzchni logistycznych i przemysłowych w Europie będzie sukcesywnie wzrastał w ciągu kolejnych 10 lat, a kraje o największym potencjale to Polska oraz Turcja.

Raport analizuje trendy makroekonomiczne, które według Colliers w największym stopniu przyczynią się do zmian na europejskim rynku powierzchni magazynowych w ciągu najbliższej dekady. Główne czynniki inicjujące te zmiany to m.in. wzrost gospodarczy w Europie Wschodniej będzie miał kluczowy wpływ na rozwój nowej infrastruktury oraz łańcucha dostaw na terenie Europy. Polska ma się stać głównym ośrodkiem logistycznym, czerpiącym największe korzyści z nowej infrastruktury oraz rosnącego popytu produkcyjnego oraz konsumpcyjnego.

Natomiast Stambuł posiada już połączenie kolejowe z Europą, a w następnej dekadzie ma ono zostać rozbudowane o kolejne 14 336 km, co zwiększy ruch frachtowy przez południowo-wschodnią granicę Europy, a nowe porty morskie w Turcji pomogą rozładować wzmożony ruch przeładunkowy we wschodniej części wybrzeża Morza Śródziemnego. Na znaczeniu zyskają również porty morskie nad północnym Adriatykiem, które rozszerzają swoje możliwości przeładunkowe.

Ponadto w znacznym stopniu wzrośnie handel pomiędzy Europą a Azją, z wykorzystaniem istniejących, jak również nowych łańcuchów dostawy, zaś kolejne dekady przyniosą wzrost znaczenia Chin oraz Indii w handlu na rynku globalnym.

- Przewidywana trzecia pozycja Polski pod względem wydatków konsumpcyjnych oraz wzrostu produkcji na terenie Europy oznacza, że będzie ona odgrywała ogromną rolę na europejskim rynku logistycznym. Również w Turcji znacząco zwiększy się transport kolejowy oraz morski, w dużej mierze  ze względu na wzmożoną produkcję na terenie Azji i przepływ produktów poprzez południowe szlaki tranzytowe Europy. Jeśli plany rozwoju infrastruktury zostaną zrealizowane,  to będziemy świadkami prawdziwego boomu na rynku magazynowym i logistycznym w Europie przez kolejne dziesięć lat - komentuje Karel Stransky, dyrektor Corporate Solutions w Colliers International.

Raport Colliers wyróżnia, jako najprężniej  rozwijające się centra dystrybucyjne do roku 2020, Gdańsk/Gdynia, Łódź, Katowice/Wrocław, Bratysława (Słowacja) / Brno (Czechy), Izmir (Turcja), Belgrad / Nis (Serbia), Stambuł (Turcja), Moskwa (Rosja) oraz Sankt Petersburg (Rosja). Staną się  one głównymi centrami logistycznymi.