Polskie zachęty inwestycyjne muszą ostro  rywalizować z konkurencją sąsiadów. PAIiIZ podsumowała jak wygląda krajowe wsparcie inwestorów, a jak w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

- Widzimy trend ku modernizacji systemu zachęt inwestycyjnych w Europie Środkowo - Wschodniej. Nie ma kraju, który by ich nie aktualizował - mówił prezes PAIiIZ, Sławomir Majman nt. wyników najnowszego raportu „Zachęty inwestycyjne w krajach Europy Środkowo - Wschodniej (EŚW)” opublikowanego przez PAIiIZ.

Polska na tle sąsiadów z regionu ma korzystny i prosty system zachęt inwestycyjnych. W niektórych regionach naszego kraju, jak np. w Polsce Wschodniej przedsiębiorca może uzyskać nawet 50 proc. wsparcia.

- Nie tylko wielkość pomocy ma znaczenie. Istotna jest również łatwa i przyjazna procedura przyznawania wsparcia - zauważa Witold Kowalczyk, ekspert PAIiIZ.

Polska oferuje szeroki wachlarz zachęt od grantów na zatrudnienie, poprzez granty inwestycyjne, zwolnienia z podatku dochodowego, po zwolnienia z podatku od nieruchomości.

- Mitem jest, że pomoc publiczna i zachęty inwestycyjne dostępne są tylko dla zagranicznych inwestorów. Warunki dla polskich firm są identyczne - przekonywał podczas spotkania, Marek Szostak, wicedyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w PAIiIZ.

Przykładem na to są np. specjalne strefy ekonomiczne (SSE). Przedsiębiorcy z Polski, których inwestycje na koniec 2014 r. wyniosły 19,4 mld zł, zajmują pierwsze miejsce pod względem kapitału ulokowanego w strefach (ogółem 19 proc. kapitału zainwestowanego w strefach). Ponad 50 proc. kapitalu zainwestowanego w strefach: słupskiej, suwalskiej oraz starachowickiej to wydatki firm z polskim kapitałem.

- 213 tys. osób w Polsce przynosi pieniądze do domu tylko dzięki temu, że istnieją specjalne strefy ekonomiczne - komentował prezes Sławomir Majman.

Od 1 lipca 2014 r. obowiązuje nowa mapa pomocy regionalnej. W Warszawie maksymalna regionalna pomoc wynosi 15 proc., a od 1 stycznia 2018 r. 10 proc. PAIiIZ jest również przewodnikiem dla polskich przedsiębiorców po systemach zachęt inwestycyjnych dostępnych za granicą. Jak zauważa Aleksander Libera, kierownik Wydziału Polskich Inwestycji Zagranicznych w PAIiIZ, Agencja nie tylko otwiera inwestorom polskie drzwi, ale także otwiera drzwi polskim inwestycjom na świecie. Polskie przedsiębiorstwa decydujące się na ekspansję zagraniczną mogą korzystać z szeregu programów wspierających ich rozwój na rynkach zagranicznych. Dla przykładu francuski inkubator IT Paris & CO oferuje firmom darmowe biuro na 3 miesiące na poznanie rynku, w Wielkiej Brytanii uruchomiony jest system zachęt dla firm z sektora high tech - tzw. R&D tax credits a w USA - program Start UP NY.

Co więcej, jak wynika z raportu PAIiIZ, coraz intensywniej przyciągają do siebie inwestycje państwa z regionu EŚW. W Republice Czeskiej od 2015 roku wprowadzono nowy rodzaj zachęt w postaci Specjalnych Stref Przemysłowych, w których inwestorzy mogą uzyskać zwiększony grant na zatrudnienie oraz zwiększone dopłaty na przekwalifikowanie i wyszkolenie nowych pracowników, jak również zwolnienie z podatku od nieruchomości na 5 lat. Z kolei w 2015 r. rząd Słowacji wprowadził możliwość przymusowego wywłaszczania nieruchomości prywatnych pod tworzenie strategicznych parków przemysłowych.

Na Węgrzech pomoc publiczna może sięgnąć nawet 50 proc. Węgrzy oferują grant inwestycyjny, grant na zatrudnienie, grant szkoleniowy oraz ulgę w podatku CIT. W Rumunii obowiązuje bardzo niski pułap inwestycji, który uprawnia do otrzymania wsparcia. Wystarczy bowiem stworzyć 10 miejsc pracy aby mieć dostęp do grantu rządowego. Bułgarzy natomiast poza grantem na szkolenie pracowników, zwrotem kosztów na zatrudnienie, zwolnieniem z CIT, zwolnieniem z VAT od importu materiałów do realizacji projektu, oferują również takie zachęty jak: skrócone terminy obsługi administracyjnej, sprzedaż nieruchomości państwowych bez procedury przetargowej czy wsparcie dla B+R. Tymczasem Republika Serbii, oprócz bardzo niskich kosztów pracy, oferuje również wysokie i zróżnicowane wsparcie dla nowych inwestycji. Inwestorzy mogą skorzystać z takich zachęt jak grant rządowy na inwestycję oraz zatrudnienie, granty z Krajowego Urzędu Pracy, zwolnienie z VAT oraz z CIT, a także zwolnienie z ceł i szereg zachęt na poziomie regionalnym.