Wielkopolskie Boszkowo i lubuskie Kursko – to pierwsze dworce PKP S.A., które znalazły nabywców w przetargach organizowanych w ramach projektu „Dworzec na własność.” Jeszcze w tym roku PKP SA zamierza sprzedać 52 kolejne dworce, najwięcej w województwie śląskim. 
Wielkopolskie i lubuskie dworce licytowane były w poniedziałek, 3 czerwca, w poznańskim oddziale PKP S.A. Przetarg na dworzec w Boszkowie wygrały dwie osoby z regionu leszczyńskiego. Do zakupu nieruchomości przekonało ich przede wszystkim położenie dworca oraz jego cena. Nieruchomość została sprzedana za kwotę 45 tys. złotych. Tyle też wynosiła cena wywoławcza. Zwycięzcy licytacji staną się nowymi właścicielami dworca po podpisaniu aktu notarialnego. Nabywcy nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji, w jaki sposób zagospodarują budynek. Wśród pomysłów pojawia się otwarcie małej kawiarenki lub wykorzystanie dworca jako unikalnego domku wypoczynkowego. Dworzec w Boszkowie łącznie z wiatą ma powierzchnię 70,35 m.kw. Wraz z nim sprzedany został grunt o powierzchni 2422 m.kw.

Nabywcą dworca w Kursku został dotychczasowy najemca, który prowadzi w budynku działalność gospodarczą. Nieruchomość, na którą składa się grunt o powierzchni 1332 m.kw. i budynek dworca o pow. użytkowej 304 m.kw., sprzedana została za 102 tys. złotych.

- Cieszymy się, że projekt spotkał się z zainteresowaniem. W tym roku planujemy sprzedaż kolejnych 52 dworców na terenie całego kraju. Analizujemy również kolejne obiekty pod kątem możliwości zbycia w ramach projektu „Dworzec na własność – mówi Piotr Ciżkowicz, Członek Zarządu PKP S.A.
Między majem a lipcem tego roku, w całej Polsce przeprowadzonych było lub zostanie kilkanaście przetargów na sprzedaż dworców. Nieruchomości, których nie uda się zbyć w tym okresie, zostaną ponownie wystawione na sprzedaż wczesną jesienią 2013.
„Dworzec na własność” to projekt zainicjowany przez PKP S.A. w tym roku. Jego celem jest sprzedaż zbędnych z punktu widzenia działalności PKP S.A. dworców. Spośród 2 500 dworców w całym kraju należących do spółki, obecnie tylko 600 wykorzystywanych jest do bieżącej obsługi podróżnych. Równolegle do projektu „Dworzec na własność” PKP S.A. aktywnie zbywa dworce na rzecz samorządów. Dworce pozostające w zarządzie spółki są natomiast przebudowywane w ramach programu modernizacji dworców. Od 2010 roku otwartych zostało ponad 60 zmodernizowanych obiektów.