Szwedzka firma Garo jest pierwszym inwestorem, który rozpoczyna działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec w Szczecinie.

Polski oddział Garo istnieje od 2010 roku. Najpierw firma zainwestowała w leżącym w pobliżu Szczecina Tanowie, gdzie obecnie zatrudnia 30 osób. W Szczecinie wybuduje halę produkcyjno–magazynową o powierzchni 2882 mkw. Inwestycja warta będzie 6,4 mln zł,  zaś w firmie docelowo zatrudnionych będzie 120 osób.

Projekt inwestycyjny firmy Garo był obsługiwany przez Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego od lata 2011 roku, kiedy Adam Szymborski, prezes zarządu Garo Polska, spotkał się z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem.

- Muszę przyznać, że był moment, w którym przyszłość przedsięwzięcia wisiała na włosku. Wówczas determinacja i rozmowy najpierw z marszałkiem i jego służbami z COIE, a potem prezydentem Szczecina, sprawiły, że projekt nabrał tempa i dziś możemy rozpoczynać na dobre naszą działalność w Szczecinie. Jestem tym bardziej szczęśliwy, że sam jestem szczecinianinem. Zachęcam inne firmy, aby szły w ślady Garo. Współpraca między ARP, marszałkiem i prezydentem gwarantuje dobrą organizację - powiedział Adam Szymborski, dziękując wszystkim partnerom, którzy doprowadzili do szczęśliwego finału inwestycji.

Również władze województwa doceniły Garo, jako pierwszego inwestora na terenie podstrefy w Szczecinie. - Może dziś tego nie doceniamy, ale to naprawdę moment historyczny. Jesteśmy świadkami pierwszej decyzji odnośnie do konkretnego inwestora w specjalnej strefie ekonomicznej w Szczecinie. Ten projekt był prowadzony w ekspresowym tempie. Wierzę, że każdy następny projekt będzie prowadzony tak wzorcowo. To dobry zwiastun na przyszłość, bo pokazujemy innymi potencjalnym inwestorom, że można w Szczecinie z powodzeniem realizować zamierzenia biznesowe - powiedział Olgierd Geblewicz.

Prezydent Szczecina podkreślił, że droga do zdobycia pierwszego inwestora była długa. - Mowa o strefie w mieście była już od 6 lat, ale nie brakowało głosów, że to niepotrzebne i nietypowe, bo zwykle strefy ekonomiczne powstają na peryferiach miast. Chcieliśmy jednak wykorzystać potencjał, który jest w Szczecinie i jego mieszkańcach. Ta decyzja jest efektem Programu dla Szczecina, realizowanego wspólnie przez marszałka województwa, wojewodę i prezydenta miasta. Inwestycja Garo to nasz wspólny interes: firma może prowadzić biznes i się rozwijać, a miasto czerpie zysk z podatków, powstają miejsca pracy i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Już dziś mogę zapowiedzieć, że pracujemy nad kolejnymi trzema projektami dla szczecińskiej strefy. To dowód, że nawet w kryzysie jest szansa dla ciekawych inicjatyw - Piotr Krzystek podkreślił znaczenie specjalnej strefy ekonomicznej dla rozwoju Szczecina.

Garo AB to szwedzka firma powstała w latach 40. Do początku lat 80. firma działała jedynie na rynku szwedzkim. Obecnie działa m.in. w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Francji. Dziś Garo AB jest liderem na rynku skandynawskim w dystrybucji osprzętu elektroinstalacyjnego.