Prezentacja pierwszej w Polsce przemysłowej farmy produkującej energię ze słońca oraz rozwiązania zaproponowane w ustawie o odnawialnych źródłach energii, były głównym tematem konferencji prasowej z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Spotkanie odbyło się 5 listopada.

Pierwsza w Polsce przemysłowa farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW powstała w Wierzchosławicach w Małopolsce. W jej skład wchodzi 4445 paneli. Koszt inwestycji to 10,6 mln złotych, z czego 4,3 mln zł pochodzi z Małopolskiego RPO, a 4,3 mln to kwota pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Budowa obiektu trwała niewiele ponad rok i zakończyła się 30 września 2011 roku. Pierwszy rok eksploatacji farmy zamknął się wynikiem około 1 GWh (1000 MWh), a cała energia przez nią wyprodukowana jest sprzedawana do sieci ogólnej. Szacowane roczne przychody inwestycji kształtują się w granicach 400-600 tys. zł.

- Fotowoltaika, czyli wykorzystanie energii pochodzącej ze słońca, odpowiada oczekiwaniom i sposobowi użytkowania energii przez polskich odbiorców – zaznaczył wicepremier Pawlak.

W opinii szefa MG, fotowoltaika może być szansą na szybką modernizację polskiej energetyki.

- Tym bardziej dziś, kiedy możemy korzystać z dużo bardziej dopracowanej technologii w zakresie OZE – dodał wicepremier Pawlak.

Wiceszef rządu przypomniał także, że przygotowana przez MG ustawa o OZE ma wspierać i ułatwiać wytwarzanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

- Dążymy do tego, aby jak najbardziej uprościć procedury z tym związane.  W ramach ustawy proponujemy też system wsparcia dla poszczególnych instalacji, który będzie obowiązywać przez 15 lat od ich oddania do użytkowania –  stwierdził wicepremier Pawlak.

Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak podkreślił, że regionalne wykorzystanie OZE pobudza rozwój lokalny, zapewniając nowe miejsca pracy, wspierając miejscowe inwestycje i integrując lokalne społeczności.

- Stawiamy nie tylko na duże projekty przemysłowe, ale przede wszystkim na łatwy dostęp gospodarstw domowych do energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Każdy dom będzie mógł teraz posiadać własną elektrownię – podsumował wiceminister Kasprzak.

W konferencji wziął udział także prezes zarządu firmy Energia Wierzchosławice Marcin Wasa, który przedstawił szczegóły dotyczące inwestycji na terenie swojej gminy, oraz doradca zarządu i pełnomocnik ds. legislacyjnych spółki Tauron Polska Energia Roman Warchoł.