- Mamy doskonale pracujące regiony, dlatego wspólnie z władzami lokalnymi przygotowujemy teraz celowane projekty, aby do Polski lokalnej przyciągnąć najciekawszych inwestorów. Chcemy też wyselekcjonować tam najlepsze firmy gotowe do gry w pierwszej eksportowej lidze - mówił wiceprezes PAIiIZ Michał Dąbrowski podczas spotkania z Centrami Obsługi Inwestora.Konkurencja między regionami o inwestorów jest bardzo duża. W 2015 roku PAIiIZ przedstawiła aż 1627 propozycji lokalizacyjnych w całej Polsce na potrzeby 98 planowanych inwestycji.

- Zainteresowanie inwestorów lokowaniem nowych projektów świadczy o stałej atrakcyjności Polski, zwłaszcza lokalnej. Z kolei stale rosnąca liczba reinwestycji, to  sygnał o zadowoleniu z działalności w Polsce - komentowała Joanna Wolff, ekspert PAIiIZ. - W głównej mierze od aktywności samorządów zależy, czy tak pomyślny trend w reinwestycjach zostanie utrzymany - dodał dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Michał Borowski.

Aby zwiększyć efektywność marketingu inwestycyjnego, w 2015 roku PAIiIZ przeprowadziła audyt komunikacyjny jednostek samorządowych. Pod lupę wzięto strony internetowe poświęcone obsłudze inwestorów. Jak wynika z badań IEDC, to właśnie strony internetowe są uznawane za kluczową, bo pierwszą wizytówkę regionu, w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnej. - Z naszego audytu wynika, że  strony www pozostawiają wiele do życzenia. Często zdarza się, że jest to niewykorzystana szansa promocyjna - tłumaczyli eksperci PAIiIZ.

W 2016 roku Agencja nadal będzie prowadziła projekt audytu marketingu inwestycyjnego regionów oraz doradzała jak usprawnić te działania. Zaplanowano także audyt terenów inwestycyjnych. - PAIiIZ jeździł i będzie jeździć po Polsce, poszukując najlepszych terenów inwestycyjnych - mówił wiceprezes Dąbrowski. - Z rozmów z obsługiwanymi przez nas inwestorami wyraźnie widać, że największym zainteresowaniem cieszą się obecnie tereny postindustrialne, czyli tzw. brownfield - dodał.


Elementem tegorocznego audytu gruntów ma być projekt specjalny działek o powierzchni ponad 100ha i hall. Ta inicjatywa służyć ma wyłonieniu  terenów dla inwestycji strategicznych. Będzie to zaczątek tzw. strategicznej oferty narodowej. W przypadku wybranych terenów przeprowadzony zostanie raport typu Due Diligence, czyli bardzo szczegółowa, wieloaspektowa analiza.

W tym roku Agencja planuje przeprowadzenie również certyfikacji Centrów Obsługi Inwestora (COI), któremu poddają się one dobrowolnie co trzy lata.  Atrakcyjność inwestycyjną działek typu greenfield władze lokalne będą mogły sprawdzić podczas 6 edycji konkursu Grunt na Medal, która startuje już w maju tego roku. - Z zadowoleniem stwierdzamy, że regiony są coraz lepiej przygotowane do obsługi inwestora. Już rzadko bywa on traktowany jak petent -  oceniła Monika Zdrojek ekspert PAIiIZ.