Dzięki LED-om i systemom sterowania zużycie energii do oświetlenia biur może zostać zmniejszone nawet do 70 proc.  

Philips oraz Skanska Property Poland przeprowadziły badania, z których wynika, że można zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do oświetlenia biur nawet do 69,8 proc. (w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań). Jest to możliwe, jeśli wykorzysta się technologię LED i nowoczesne systemy sterowania.

Badania prowadzono przez rok w laboratorium firmy Philips w Kętrzynie. Uzyskane dane potwierdziły skuteczność oświetlenia LED w biurach, co na pewno jest istotną informacją dla firm realizujących nowoczesne inwestycje. Skanska Property Poland (deweloper energooszczędnych biurowców) podkreśla, że każdy element, który wpływa na parametry budynku, jest istotny. Dzięki przeprowadzonemu eksperymentowi firma będzie mogła prezentować najemcom konkretne dane na temat oszczędności wynikających ze stosowania oświetlenia LED. Należy podkreślić, że to właśnie oprawy LED w połączeniu z nowoczesnymi systemami oświetleniowymi najefektywniej obniżają koszty utrzymania i eksploatacji biurowca.

Warto dodać, że z przeprowadzonych badań wynika również to, ze zużycie energii można obniżyć o 48 proc. przy wykorzystaniu samego systemu sterowania oświetleniem. Trzeba jednak pamiętać, że zużycie energii jest uzależnione od wielu czynników, np. wielkości okien, usytuowania miejsc pracy, położenia budynku i pory roku.