IFM rozpoczęło budowę centrum badawczo-rozwojowego w Opolu. Około 100 inżynierów powinno znaleźć zatrudnienie.

– To jeden z niewielu przypadków, w którym niemiecki przedsiębiorca inwestuje w Polsce w rozwój wiedzy technicznej – podkreśla Andrzej Durdyń, prezes firmy.

Centrum powstaje obok zakładu ifm ecolink w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Opolu.

Opolski zakład jest częścią koncernu ifm electronic, który specjalizuje się w produkcji elementów automatyki przemysłowej. Firma posiada swoje filie w ponad 70 krajach całego świata. Trzy lata temu wybudowano fabrykę czujników elektronicznych w Opolu. Przedsiębiorca zdecydował się na kolejną inwestycję w wałbrzyskiej strefie.

- Budowa centrum badawczo – rozwojowego była moim marzeniem i jest ukoronowaniem mojej pracy. Dzięki niemu będziemy mogli rozwijać nasze produkty, zatrudniając specjalistów z regionu – mówił podczas ceremonii wmurowania kamienia węgielnego Andrzej Durdyń.

Obiekt o powierzchni około 4 tysięcy metrów kwadratowych wyposażony zostanie w laboratoria z najnowocześniejszą aparaturą. Nad wdrażaniem innowacyjnych technologii i patentów pracować ma docelowo około 100 inżynierów, głównie z Politechniki Opolskiej. Uczelnia rozpoczęła już współpracę z przedsiębiorcą.

- Firma traktuje nas bardzo poważnie. Nasi wykładowcy mieli nawet okazję polecieć do Niemiec. Tam zapoznali się z technologią stosowaną w firmie matce, ifm electronic – podkreśla profesor Marek Tukiendorf, rektor politechniki.

Podczas uroczystości inaugurującej budowę, wmurowano kapsułę czasu. W metalowej tubie znalazły się między innymi: akt erekcyjny, zdjęcie pracowników fabryki, części produkowane w zakładzie oraz aktualne wydanie lokalnej gazety. Zakończenie budowy planowane jest jeszcze w tym roku. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna posiada w Opolu ponad 40 ha dostępnych terenów inwestycyjnych.