Zakład produkcyjny szyb zespolonych oraz metalowych stojaków do szkła firmy Pilkington IGP powstał w ramach Panattoni Park Białystok i zajął 10 000 m kw. powierzchni. Była to już druga wspólna realizacja Pilkington IGP i Panattoni Europe.
W latach 2011-2015 deweloper wybudował 66 000 m kw. powierzchni w ramach fabryki innowacyjnych szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland w Chmielowie, pod Tarnobrzegiem. Trzy lata później firmy znowu połączyła owocna współpraca, która 15 maja br. doprowadziła do oficjalnego otwarcia nowoczesnego zakładu produkcyjnego. Tym razem jest to fabryka szyb zespolonych oraz metalowych stojaków do szkła. W ramach tej realizacji Pilkington IGP zajął ponad 10 tys. m kw. – w tym 9113 m kw. powierzchni przemysłowej i 936 m kw. socjalno-biurowej. Budynek wyposażony został w 4 nowoczesne linie produkcyjne, a jeszcze w tym roku zamontowany zostanie nowoczesny piec do hartowania szkła. Pracę w obiekcie znajdzie ponad 200 osób.
– Panttoni Park Białystok to lokalizacja z ogromnym potencjałem. O wyborze parku przez Pilkington IGP zdecydowało zarówno doświadczenie dewelopera, jak i doskonała lokalizacja, o której. – mówi Krzysztof Granicki Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający Pionu Szkła Architektonicznego w Polsce oraz Pionu Szkła Przetworzonego w Europie Północnej w firmie Pilkington IGP Sp. z o.o. – Białystok to najprężniej rozwijające się miasto na Podlasiu, dlatego budowa nowoczesnego zakładu produkcyjnego właśnie tutaj to dla nas ogromna szansa na dynamiczny rozwój i umocnienie pozycji firmy w regionie. – dodaje Granicki.
Lokalizacja w Białymstoku zapewnia także doskonałe połączenie drogowe. Park znajduje się nieopodal drogi S8 łączącej Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok, natomiast znajdująca się nieopodal droga S19 (via Carpatia), zapewni połączenie miast leżących na wschodzie Polski oraz stanie się trasą łączącą północ Europy z południem kontynentu, co zauważa Dorota Jagodzińska Managing Director Panattoni Europe - Białystok znajduje się na szlaku transportowym wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej – od Litwy poprzez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, do Grecji. W przyszłości umożliwi to przepływ towarów pomiędzy krajami bałtyckimi i południem Europy.