Brzeg, Skarbimierz, Opole i Kluczbork - w tych miejscowościach do specjalnych stref ekonomicznych włączono nowe tereny. Łącznie Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna na Opolszczyźnie powiększyła się o 114 hektarów.

Powiększenie WSSE na terenie województwa opolskiego było możliwe dzięki rozporządzeniu podpisanemu w lipcu przez premier RP. Najwięcej na rozszerzeniu strefy ekonomicznej zyskał Brzeg, ponieważ ponad połowa z nowo włączonych terenów – 58,8 ha - leży właśnie na terenie tego miasta, w sąsiedztwie obwodnicy. Skarbimierz zyskał blisko 21 ha, a Kluczbork 10,8 ha (teren po byłym tartaku).

W Opolu przyłączono w sumie trzy nieruchomości położone przy ul. Wspólnej (obok fabryki quadów Polaris), ul. Arki Bożka (blisko wyjazdu z Opola do Częstochowy) oraz między ulicami Północną i Wrocławską. Ten ostatni teren usytuowany jest w bardzo ciekawej lokalizacji, pomiędzy ul. Północną, a Centrum Handlowym „Karolinka” oraz Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu. Będzie tam mogła być prowadzona nie tylko działalność produkcyjna, ale i usługowa. Stolica województwa ma więc kolejne 23 ha czekające na nowych inwestorów.

Powiększenie strefy w Opolu było konieczne, ponieważ inne grunty przeznaczone pod inwestycje zostały już zagospodarowane. Aktualnie przy ul. Północnej budowanych jest kilka zakładów, m.in. Skamol, Opolgraf, IAC, UFI Filters czy chińskie Hongbo. Rozbudowuje się również zakład ifm ecolink.

Opole ma też grunty inwestycyjne w Karczowie, który do końca 2016 r. był na terenie gminy Dąbrowa, a po zmianie granic miasta z początkiem 2017 r. leży na terenie Opola. Teren ten o powierzchni 110 ha, przeznaczony jest jednak na potrzeby dużego inwestora.

- Powiększenie strefy to bardzo dobra wiadomość, przede wszystkim dla inwestorów, którzy czekali na tę decyzję. To także dobra informacja dla włodarzy gmin, ponieważ mogą poszerzyć swoją ofertę. Trzeba było długo czekać na tę decyzję, ale jest ona dobra i opłacalna dla wszystkich. Nasza baza terenów, które możemy oferować inwestorom jest teraz znacznie szersza – mówi Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna działa na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i wielkopolskiego. W sumie powiększono ją teraz o 220 ha gruntów. Opolszczyzna zyskała najwięcej.