Zgodnie z najnowszym raportem Colliers International stopy zwrotu oraz stawki czynszów w kluczowych obiektach handlowych w regionie EMEA utrzymują się na stabilnym poziomie począwszy od 3 kwartału 2011 roku. Wyjątek stanowią państwa o niepewnej sytuacji politycznej.

Stawki czynszów na większości głównych ulic handlowych w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) nie uległy znaczącym zmianom w okresie od 4 kwartału 2011 do 1 kwartału 2012. Wyjątek stanowiły niektóre miasta, gdzie stawki czynszów w najlepszych lokalizacjach wzrosły: Wiedeń (14 proc.), Hamburg (12 proc.), Londyn (11 proc.), jak również stolice państw nadbałtyckich Ryga oraz Tallin. W Wielkiej Brytanii czynsze wzrosły także w Manchesterze (11 proc.) oraz w Edynburgu (9 proc.). Trend spadkowy wykazał natomiast rynek grecki oraz bułgarski, gdzie czynsze spadły o 12 proc. w Atenach i aż o 22 proc. w Sofii. Tendencja spadkowa w tych rejonach utrzymuje się niezmiennie od 3 kwartału 2010.

Na większości monitorowanych rynków stawki czynszów w najlepszych centrach handlowych również pozostały bez zmian. Największy wzrost w ujęciu 6-miesięcznym jak i rocznym zanotowano w Glasgow ( odpowiednio 11 proc. oraz 18 proc.), Moskwie (8 proc. i 23 proc. ) oraz w Belgradzie (8 proc. i 17 proc.). W tym samym okresie czynsze w Kairze spadły drastycznie aż o 24 proc. Spadek ten był bez wątpienia spowodowany niepewną sytuacją polityczną i ekonomiczną w Egipcie i wstrzymaniem decyzji o nowych inwestycjach do czasu ogłoszenia wyników czerwcowych wyborów.

Stabilizacja na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie EMEA wpłynęła również na stopy zwrotu, które na większości głównych ulic handlowych nie uległy zmianie. Nieznaczna kompresja stóp (między -10 a -25 punktów bazowych) miała miejsce w kilku niemieckich miastach: Stuttgarcie, Frankfurcie i Dusseldorfie. W Helsinkach stopy zwrotu spadły o 35 punktów bazowych do wartości 6 proc., a w Rydze w 1 kwartale 2012 stopy zwrotu obniżyły się o 50 punktów bazowych i osiągnęły poziom 9 proc. Znaczący wzrost stóp zwrotu o 50 punktów bazowych odnotowano w Atenach ze względu na recesję greckiej gospodarki i spadek sprzedaży oraz brak zainteresowania ze strony inwestorów.  

Podobny trend został zaobserwowany w przypadku stóp zwrotu w najlepszych centrach handlowych. Na większości rynków utrzymywały się one na jednolitym poziomie w ciągu 6 miesięcy. Kompresja stóp zwrotu objęła stolice Europy Wschodniej: Bratysławę (-25 punktów bazowych), Rygę (-25 punktów bazowych) oraz Wilno (-50 punktów bazowych). Niewielki wzrost (25 punktów bazowych) stawek stóp zwrotu zanotowano w kilku regionach Wielkiej Brytanii, w których aktywność inwestorów spadła. Zdecydowanie najwyższy skok stóp zwrotu zanotowano w Kairze (100 punktów bazowych), co świadczy o chwiejnych nastrojach inwestorów w stosunku do rynku handlowego w Egipcie.

- Niezmiennie rynek najemcy ma kluczowy wpływ na wzrost cen najmu oraz kompresję stóp zwrotu. Niepewna sytuacja gospodarcza w regionie EMEA świadczy o większej ostrożności konsumentów. Rośnie liczba zakupów dokonywanych w sklepach internetowych oraz w najlepszych lokalizacjach handlowych gdzie kupujący mogą liczyć nie tylko na większy wybór towarów, ale również doświadczyć większej przyjemności z kupowania - komentuje Stuart La Frenais, szef działu powierzchni handlowych Colliers w regionie EMEA.