Są najemcy, którzy poszukują przestrzeni o odmiennym charakterze, będącej dodatkowym źródłem inspiracji dla rozwoju biznesu. Interesującą alternatywą biurową dla firm innowacyjnych staje się warszawaska Praga.

Od dłuższego czasu główna oś dyskusji o lokalizacji biura w Warszawie toczy się wokół tego, czy lepiej wybrać Służewiec Przemysłowy, czy konkurencyjną Wolę. Wybór ten wydaje się oczywisty, gdyż okolice te skupiają obecnie najwięcej inwestycji i stały się najbardziej rozpoznawalnymi centrami biznesu w stolicy. Coraz częściej jednak najemcy szukają alternatywnych projektów, które pozwolą im wyłamać się z tego głównego nurtu. Pod tym kątem wyraźnie zaczyna wyróżniać się Praga, która przechodzi obecnie dynamiczny rozkwit i aspiruje do miana najbardziej kreatywnej dzielnicy Warszawy. Już teraz stanowi ona przedmiot rosnącego zainteresowania inwestorów i deweloperów.

Na obszarze wyznaczonym przez administracyjne granice dzielnic Praga Północ i Praga Południe dostępnych jest już ponad 160 000 mkw. powierzchni biurowej a prawie 40 000 mkw. zostanie oddanych do użytku w najbliższym czasie. Jeżeli uda się skutecznie rozwiązywać kwestie własnościowe poszczególnych działek, trend wzrostowy będzie się utrzymywał. Argumentów jest co najmniej kilka – mówi Łukasz Jędrychowski, Senior Property Broker Nuvalu Polska.

Niepowtarzalne obiekty

Prawobrzeżna część Warszawy nie uniknęła zniszczeń wojennych, ale ich skala była nieporównywalnie mniejsza niż w innych dzielnicach miasta. Na Pradze nadal można odnaleźć całe kwartały ulic, ponad stuletnie domy i obiekty poprzemysłowe oraz historyczne, unikalne układy urbanistyczne.

Przykładem może być dawna Warszawska Fabryka Wódek przy ulicy Ząbkowskiej – na jej terenie trwa wyjątkowy projekt rewitalizacji. Tutaj powstaje wielofunkcyjny Koneser, który zaoferuje kilkadziesiąt tys. mkw. powierzchni biurowej najwyższej klasy. W Koneserze znajdą się także apartamenty, strefa handlowo-usługowa z ponad 30 restauracjami i kawiarniami, centrum konferencyjne, hotel Moxy Warsaw Praga oraz jedyne na świecie Muzeum Polskiej Wódki. Takie obiekty są często poszukiwane przez firmy innowacyjne, kreatywne lub z sektora nowych technologii. Koneser został doceniony m.in. przez firmę Google, która zlokalizowała tutaj swoje pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum wsparcia start-upów – Campus Warsaw.


Przestrzeń dla sztuki i kulinariów

Wsparcie finansowe i inwestycje, zarówno publiczne jak i prywatne, pozwalają na powrót do korzeni i intensywny rozwój kultury. Koncerty, spotkania poetyckie, pokazy artystyczne i wystawy odbywają się m.in. podczas letnich festiwali „Otwarta Ząbkowska” czy w ramach działalności Soho Factory. Praga kusi także wyjątkową ofertą kulinarną najlepszych restauratorów. Już teraz klienci mogą wybierać z całej gamy lokali, dostosowanych do różnych możliwości finansowych i gustów – od Warszawy Wschodniej, przez Boską! Praga, W Oparach Absurdu po Pyzy Flaki Gorące.   

To wszystko bardzo pozytywnie wpływa na odbiór tego rejonu miasta także poza granicami Polski. W styczniu 2017 roku portal podróżniczy Travel Supermarket umieścił jedną z prawobrzeżnych dzielnic, Pragę Północ, na czwartym miejscu w rankingu europejskich dzielnic wartych odwiedzenia. Paradoksalnie – chociaż Praga nie kojarzy się z „białymi kołnierzykami” – takie fakty mogą stanowić dodatkowy argument dla międzynarodowych korporacji, poszukujących miejsca na siedzibę w kreatywnym środowisku pracy dla millenialsów.

Transport publiczny

Przyszli najemcy zawsze zastanawiają się, czy dotarcie do biura będzie łatwe dla pracowników. Także w tym aspekcie Praga ma wiele do zaoferowania. Na Pradze znajdują się stacje linii metra M2 (planowana rozbudowa w kierunku Targówek i Bródno) oraz dwa dworce kolejowe (Warszawa Wileńska oraz Warszawa Wschodnia), z pociągami podmiejskimi i docierającymi na lotnisk Chopina i Modlin. Doskonale rozwinięta jest komunikacja tramwajowa i autobusowa. Przykładowo przez teren Starej Pragi przebiega 50% wszystkich warszawskich linii tramwajowych oraz 20% linii autobusowych.

Ponadto Praga stawia na ekologiczne środki transportu. Tutaj są zlokalizowane liczne stacje Veturilo, a w planach na lata 2018-2019 jest budowa kładki pieszo-rowerowej, łączącej Pragę Północ z Mariensztatem i Powiślem.

Wsparcie publiczne

Praga Północ, razem z Targówkiem i Pragą Południe, współtworzy tzw. obszar priorytetowy. Ma on  szczególne miejsce w Zintegrowanym Programie Rewitalizacji m. st. Warszawy do roku 2022 (funkcjonującym jako program operacyjny Strategii Rozwoju m.st. Warszawy do roku 2020). W latach 2014-2020, na rozwój obszaru priorytetowego jest przeznaczone aż 1,4 miliarda złotych. Środki są inwestowane m. in. w renowację budynków, poprawę jakości przestrzeni wspólnej (tereny zielone, place zabaw etc.), poszerzenie oferty kulturalnej czy aktywizację gospodarczą.

Realizowane od wielu lat inwestycje publiczne prowadzą do tego, że w prawobrzeżnej części miasta można odnaleźć obiekty, które są lub wkrótce będą wizytówką Warszawy. Wystarczy wymienić choćby PGE Narodowy, nową siedzibę Orkiestry Sinfonia Varsovia czy inkubator start-upów sektora kreatywnego, czyli Centrum Kreatywności Targowa 56. Dzięki nim wzrasta prestiż Pragi również w środowisku biznesowym.

Poza wypunktowanymi atutami Pragi warto podkreślić też rozwój sektora handlu i usług, co ma niebagatelne znaczenie dla przyszłych pracowników. I, co nie najmniej istotne – najemcy powierzchni na Pradze będą mieli w najbliższym otoczeniu budynki o walorach historycznych, tereny zielone lub zmieniające się osiedla, a nie wielkie parki biurowe. Dla firm, które nie chcą być „tam, gdzie wszyscy”, Praga może być atrakcyjną opcją.