Aż 71 proc. mieszkańców warszawskiego Miasteczka Wilanów pozytywnie odnosi się do centrum handlowego Galeria Wilanów, najnowszej inwestycji Globe Trade Centre S.A. planowanej na tym osiedlu - wynika z badania Millward Brown.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Millward Brown na reprezentatywnej próbie mieszkańców Miasteczka Wilanów, niemal trzy czwarte ankietowanych (72 proc.) uważa, że Galeria Wilanów to inwestycja potrzebna Miasteczku. Dodatkowo, zdecydowana większość mieszkańców osiedla (64 proc.) uważa, że budowa inwestycji powinna rozpocząć się jak najszybciej.
 
- Badanie pokazuje, że zdecydowana większość mieszkańców Miasteczka Wilanów jest przyjaźnie nastawiona do projektu, a część wręcz go wyczekuje – powiedział Piotr Kroenke, dyrektor generalny GTC.

Raport Millward Brown wykazał także, że zdecydowanej większości ankietowanych (69 proc.) podoba się projekt Galerii Wilanów. Jego szczegóły były omawiane z mieszkańcami Wilanowa podczas cyklu spotkań konsultacyjnych. Wśród ankietowanych przez Millward Brown panuje przekonanie, że realizacja inwestycji poprawi komfort życia w Miasteczku Wilanów (73 proc.) i zwiększy jego atrakcyjność (68 proc.). Co więcej, mieszkańcy uważają, że powstanie galerii przyczyni się do wzrostu cen nieruchomości w okolicy (55 proc.), podobnie jak miało to miejsce w Krakowie w przypadku innego projektu GTC, Galerii Kazimierz.

- Większość ankietowanych mieszkańców (58 proc.) uważa ponadto, że budowa Galerii Wilanów to szansa na poprawę infrastruktury drogowej w Wilanowie. GTC zapowiedziało, że przy okazji budowy Galerii Wilanów zostanie przebudowane m.in. skrzyżowanie ulic Klimczaka i Przyczółkowej, a także powstanie bezpieczne przejście podziemne pod drugą z nich – pierwsze tego typu łączące „nową” i „starą” część Wilanowa. W planach GTC jest także wybudowanie znaczącego fragmentu ul. Branickiego, a także wykonanie bezkolizyjnego przejazdu dla rowerów oraz wiele innych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego w Miasteczku Wilanów. „Łącznie na infrastrukturę drogową wydamy około 80 mln zł” – precyzuje Piotr Kroenke z GTC.

Wobec rozmachu planów inwestycyjnych spółki nie jest zaskoczeniem, że niemal trzy czwarte mieszkańców Miasteczka Wilanów deklaruje swoje pozytywne nastawienie do inwestycji.
 
Renomowany instytut badawczy Millward Brown przeprowadził badanie ankietowe w październiku 2014 r.

- Zrealizowaliśmy je przy użyciu metodologii indywidualnych wywiadów bezpośrednich. Z uwagi na specyfikę zabudowy Miasteczka Wilanów, wywiady przeprowadzano zarówno w domach respondentów, jak i poza nimi, w różnych punktach dzielnicy. Próba została dobrana tak, aby w reprezentatywny sposób odzwierciedlić strukturę całej populacji mieszkańców Miasteczka Wilanów. Maksymalny błąd pomiaru wynosi +/- 5,6 proc – wyjaśnił Piotr Pruchla, Research Manager w Millward Brown.

Galeria Wilanów znajduje się na końcowym etapie przygotowań formalnych, które poprzedzają rozpoczęcie budowy. Realizacja inwestycji rozpocznie się natychmiast po uzyskaniu pozwolenia na budowę i potrwa ok. 20-22 miesiące. Co ważne, zaplanowane na terenie Galerii Wilanów place publiczne zostaną oddane do dyspozycji mieszkańców z chwilą uruchomienia centrum handlowego, bez zbędnych opóźnień.

Galeria Wilanów to nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe, którego projekt powstał w pracowniach renomowanych pracowni architektonicznych APA Wojciechowski oraz Moshe Tzur. Centrum powstanie w warszawskim Wilanowie, pomiędzy ul. Przyczółkową, Klimczaka i Branickiego. Znajdzie się w nim około 250 sklepów, restauracje, kawiarnie, sale kinowe oraz punkty usługowe.

Ze względu na wyjątkowe cechy otoczenia, charakter tej inwestycji będzie istotnie różnił się od typowych centrów handlowych. Galeria Wilanów, inaczej niż zdecydowana większość starszych projektów tego typu, będzie budynkiem otwartym na otoczenie. Podkreślać to mają przeszklenia na elewacjach i skierowane na zewnątrz fasady sklepów na parterze, obsadzone zielenią tarasy wewnątrz budynku, przecinające go piesze trakty będące przedłużeniem uliczek Miasteczka Wilanów, a także aż siedem wejść do obiektu. Dodatkowo, na dachu Galerii powstanie zielony ogród wraz z efektownymi instalacjami rozrywkowymi.

- Ideą projektu jest wykreowanie Galerii jako tętniącego życiem centralnego miejsca Miasteczka Wilanów. Projekt przewiduje powstanie wokół Galerii Wilanów trzech ogólnodostępnych placów publicznych, na których znajdzie się m.in. plac zabaw dla dzieci i park z fontannami oraz przestrzeń rekreacyjna do spędzania wolnego czasu – wyjaśnia Szymon Wojciechowski, prezes zarządu pracowni architektonicznej APA Wojciechowski.