Ministerstwo Gospodarki przygotowuje program Go Arctica, który ma zachęcić polskie firmy do inwestycji w tym odległym regionie.

- Ze względu na rosnącą dostępność Arktyki Ministerstwo Gospodarki chce zachęcić polskie przedsiębiorstwa do inwestowania na tym terenie – powiedziała wiceminister Ilona Antniszyn-Klik podczas panelu „Polska w Arktyce: interesy polityczne, gospodarcze i naukowe”. Spotkanie zorganizowane przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych odbyło się 26 marca 2015 r. w Warszawie.

Jak wyjaśniła wiceminister Antoniszyn-Klik szansą dla polskich przedsiębiorstw jest obsługa w rejonie Arktyki szlaków morskich, które będą zyskiwać na znaczeniu. Zaś w związku ze strategią dywersyfikacji źródeł energii w Polsce, perspektywicznymi towarami importowymi z Arktyki są surowce energetyczne.

- Na Grenlandii działa już spółka KGHM Polska Miedź, która przygotowuje się do wydobycia molibdenu ze złoża Malmbjerg. Udaną inwestycją w rejonie Islandii jest inwestycja Grupy PCC, która tworzy tam instalacje do produkcji żelazokrzemów, jednego ze składników stopów aluminiowych, używanego do produkcji silikonów – powiedziała.

Wiceszefowa resortu dodała, że MG przygotowuje program Go Arctic! Ma on zachęcić przedsiębiorstwa do inwestowania na tym terenie. Program jest także część procesu internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Bedzie również służyć promocji obszaru Arktyki wśród polskich firm. Wiceminister podkreśliła również, że Ministerstwo Gospodarki przekazało środki  Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych na zorganizowanie konferencji poświęconej tematyce programu Go Arctic! oraz dwóch misji na Grenlandię i do Kanady.

- Konferencja i misje z udziałem przedstawicieli administracji państwowej, naukowców, dziennikarzy i przedsiębiorców mają za zadanie pokazanie, iż działalność gospodarcza Polski w Arktyce ma charakter innowacyjny z poszanowaniem przyrody i klimatu oraz społeczności zamieszkującej te tereny – wyjaśniła.