Panattoni sprzedał pięć parków logistycznych w Polsce

  • 8 lipca 2022
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. materiał prasowy)

Nabywcą w pełni wynajętych obiektów o łącznej powierzchni 230 000 m kw. jest północnoamerykański fundusz inwestycyjny. Kwota transakcji to 160 mln euro.

Trzy ze sprzedanych parków logistycznych znajdują się w Warszawie - jeden w pobliżu lotniska a dwa w zachodniej części stolicy Polski. Czwarty zlokalizowany jest na wschodzie Poznania, w strategicznym miejscu przy autostradzie A2 między Warszawą a Berlinem. Ostatni -  w pobliżu Radomia w centralnej Polsce, 100 km na południe od Warszawy.

– Panattoni, po  ukończeniu inwestycji zgodnie z harmonogramem i budżetem, z sukcesem sfinalizowało sprzedaż tych pięciu, w pełni wynajętych parków logistycznych w Polsce, na rzecz wiodącego globalnego zarządcy inwestycji w nieruchomości. Chociaż perspektywy gospodarcze nie są już tak dobre, nieruchomości przemysłowe pozostają tą klasą aktywów, która wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Niedawny, gwałtowny wzrost kosztów budowy i indeksacja inflacyjna czynszów sprawiają, że przynoszące stały dochód nieruchomości są bardzo atrakcyjną propozycją dla inwestorów. Całkowicie wynajęte obiekty mogą nabywać poniżej kosztów odtworzenia. – mówi Robert Dobrzycki,CEO i współwłaściciel Panattoni.

Deweloper jest pewien, że długoterminowe perspektywy dla polskiego rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych są dobre. – Jest wiele powodów do optymizmu, w tym utrzymujący się silny trend „nearshoringu” na skutek zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw, niższa penetracja e-commerce w porównaniu z rynkami Europy Zachodniej. Nadal utrzymuje się też apetyt międzynarodowych firm na tworzenie tu zakładów produkcyjnych ze względu na tanią, wykwalifikowaną siłę roboczą i duży rynek krajowy. – dodaje Robert Dobrzycki.

W I kwartale 2022 r. wartość zrealizowanych transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła 1,7 mld euro. Choć to wolumen niższy niż w poprzednim kwartale, to według CBRE i tak stanowi trzecie, najlepsze otwarcie roku od 2016 roku. Chociaż wojna w sąsiedniej Ukrainie i rosnąca inflacja zaniepokoiły inwestorów, popyt ze strony najemców pozostaje silny, a spadek wolumenu transakcji w stosunku do końca ubiegłego roku był bardziej wynikiem braku odpowiedniego produktu niż słabnącego zainteresowania aktywami przemysłowymi i logistycznymi. CBRE podkreśla również, że stopy kapitalizacji na koniec pierwszego kwartału dla polskich nieruchomości przemysłowo-logistycznych wyniosły 4,35 proc. i odznaczają się stabilnym trendem w kolejnych miesiącach.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów