Lubuskie to jedna z najszybciej rozwijających się lokalizacji magazynowych w Polsce

  • 19 października 2020
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Lubuskie to stosunkowo młody rynek magazynowy w Polsce, który zlokalizowany jest głównie w takich ośrodkach jak Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Świebodzin i Słubice. W ostatnich latach region ten przeżywa wzmożone zainteresowanie ze strony najemców, którzy poszukują dogodnej lokalizacji do obsługi klientów z Europy Zachodniej. Obecnie, na rynku magazynowym w Polsce Zachodniej budowane jest jedno z największych centrów dystrybucyjnych w Polsce o powierzchni ponad 200 000 mkw. 

Całkowite zasoby rynku magazynowego w woj. lubuskim na zakończenie pierwszej połowy 2020 roku powiększyły się o 26 000 mkw. i wyniosły 316 000 mkw. (+22,4% r/r). Co ciekawe, jeszcze na początku 2017 r. region ten dysponował jedynie ok. 20 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej na wynajem. Przyjmując wartości procentowe był to największy wzrost w analizowanym okresie, spośród wszystkich rynków logistycznych w Polsce.

– Lubuskie to nowa, aczkolwiek jedna z najszybciej rozwijających się lokalizacji magazynowych w Polsce. Na jej korzyść przemawia fakt dogodnego położenia geograficznego wzdłuż polsko-niemieckiej granicy, a także dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa. W jej skład wchodzą autostrady A2 i A4 oraz droga ekspresowa S3 w kierunku Szczecina. Oprócz inwestycji w drogi region ten dysponuje dobrze rozwiniętymi szlakami kolejowymi, a także dostępem do portu lotniczego. To dobra lokalizacja dla lokalnych i zagranicznych dystrybutorów i producentów obsługujących Niemcy, którzy poszukają oszczędności. Co więcej, wg. Centrum Obsługi Inwestora firmy zainteresowane rozwojem działalności w regionie mogą skorzystać z prawie 1300 ha uzbrojonych terenów inwestycyjnych dostępnych w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. – komentuje Piotr Roszkowski, Starszy Konsultant w Dziale Industrial AXI IMMO.

Obecnie na rynku Polski Zachodniej znajduje się 225 000 mkw. powierzchni magazynowej w budowie. W ramach nowej podaży firma Panattoni dostarczy dla poufnego najemcy z sektora e-commerce nowe centrum dystrybucyjne o powierzchni użytkowej 203 500 mkw., które wraz z budowanym parkiem Hillwood Słubice (21 500 mkw.), zwiększy wielkość tego rynku do 540 000 mkw.

W analizowanym okresie od stycznia do czerwca br. nie zanotowano powierzchni dostępnej od ręki, głównie przez fakt występowania w regionie dużych obiektów w formule BTS, przez co stawki bazowe pozostają niezmiennie na poziomie 3,5 – 3,7 EUR/mkw.  Z kolei ostatnie duże umowy najmu podniosły popyt brutto do niespotykanego poziomu, który w pierwszej połowie roku wyniósł 214 000 mkw. Największymi transakcjami oprócz poufnego najemcy z sektora e-commerce były dwie umowy w centrum magazynowym Panattoni Gorzów – 6 500 mkw. dla firmy Omnipack i 3 700 mkw. dla Logoplaste. Obie umowy podpisano w I kw. 2020 r. Wśród najbardziej aktywnych najemców w regionie znajdują się  firmy logistyczne, e-commerce, a także przedsiębiorstwa z sektora motoryzacyjnego.

– Główna koncentracja powierzchni magazynowej na rynku lubuskim skupia się wokół dwóch stolic województwa. Zielona Góra oferuje duże centra magazynowe dla wielu najemców, które obecnie zajmowane są przez firmy logistyczne. Z kolei wśród najemców wybierających Gorzów Wielkopolski znaleźli się producenci mebli, firmy z branży motoryzacyjnej, a także międzynarodowe firmy logistyczne. Lokalizację tę charakteryzują obiekty typu BTS oraz jeden park logistyczny dostarczony przez firmę Panattoni. Podobnie jak w Gorzowie Wielkopolskim, tak i w Nowej Soli krajobraz parków magazynowych tworzą duże obiekty BTS i BTO. Garnitur najemców tworzą zaś firmy z branży budowlanej, metalowej, motoryzacyjnej i spożywczej. Z kolei przy węźle autostrady A2 z drogą ekspresową S3 znajduje się Świebodzin, gdzie powstaje mega centrum dystrybucyjne dla e-commerce. Poza tą inwestycją znajduje się tu też park logistyczny dewelopera Exeter i obiekty BTS. Wartym wspomnienia są jeszcze Słubice graniczące z Frankfurtem nad Odrą. Na korzyść tej lokalizacji przemawia stosunkowo niewielka odległość od Berlina wynosząca ok. 70 km. Spodziewamy się, że w kolejnych latach m.in. przez bliską odległość z granicą z Niemcami rozwiną się także Iłowa czy Krosno Odrzańskie gdzie znajdują się pojedyncze inwestycje magazynowe. – dodaje Piotr Roszkowsk.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów