Po serii konsultacji społecznych władze województwa lubuskiego wybrały 23 kluczowe dla regionu inwestycje. Wśród projektów znalazły się również inwestycje wpływające na rozwój gospodarczy regionu.

Zarząd województwa lubuskiego przyjął listę 23 kluczowych inwestycji, które zostaną ujęte w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. - Znamy ukierunkowanie Unii Europejskiej. Wiemy, na co będziemy mogli przeznaczyć unijne pieniądze. Znamy też priorytety regionu, zdiagnozowaliśmy potencjały i potrzeby. Na ich podstawie wyznaczyliśmy kluczowe projekty. Te inwestycje powstaną - mówi marszałek Elżbieta Polak.

Dokument będzie przyjmowany przez Lubuski Sejmik. Lista kluczowych inwestycji jest efektem konsultacji społecznych, jakie były prowadzone w regionie od 25 stycznia do 22 lutego tego roku. Uwagi do projekty Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego zgłosiło wówczas 97 osób i instytucji, m.in. samorządowcy, parlamentarzyści, czy osoby prywatne.

Na liście jest aż 17 projektów infrastrukturalnych, m.in. budowa mostu w Milsku, czy drogi ekspresowej S-3. Na liście priorytetów pojawiła się również budowa lotniska do celów biznesowych i sportowo-turystycznych w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego.

Ponadto, wśród najważniejszych inwestycji znalazł się rozwój aż dwóch parków technologicznych: Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie oraz Parku Technologii i Logistyki Przemysłu INTERIOR w Nowej Soli. Priorytetem dla władz będzie również utworzenie parku naukowo-przemysłowego w Gorzowie Wlkp.