W ubiegłym tygodniu, podczas ceremonii, w której uczestniczył prezydent miasta Lublin, Krzysztof Żuk, został wmurowany kamień węgielny pod budowę centrum handlowego Tarasy Zamkowe w Lublinie. Otwarcie obiektu jest planowane na ostatni kwartał 2014 roku. Całkowity koszt inwestycji to około 95 milionów euro (398 milionów złotych).

W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele spółki IMMOFINANZ Group, generalnego wykonawcy spółki Warbud i studia architektonicznego „Stelmach i Partnerzy”. Tarasy Zamkowe to centrum handlowe, rozrywkowe i miejsce odpoczynku, które zaoferuje do 38 tys. mkw. powierzchni najmu i będzie idealnym miejscem dla ok. 150 sklepów.

- Lublin jest atrakcyjnym rynkiem dla branży nieruchomości z liczbą 350 tys. mieszkańców i obszarem napływu klienta sięgającym 800 tys. Fakt ten potwierdza zainteresowanie ze strony potencjalnych międzynarodowych, krajowych i lokalnych najemców. Niedawno podpisaliśmy umowę najmu z hiszpańską spółką Inditex Group, jedną z największych firm odzieżowych na świecie – wyjaśnia Eduard Zehetner, prezes IMMOFINANZ Group.

- Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wybrani generalnym wykonawcą tego prestiżowego projektu. Podczas ostatnich trzech i pół miesięcy wykorzystaliśmy do budowy prawie 2,5 tys. ton stali i ponad 34 tys. m3 betonu. Prace nad budową płyty dennej i powiązanych instalacji zostały zakończone, budynek w stanie surowym powinien być gotowy wiosną 2014 roku - powiedział Grzegorz Chudzik, członek zarządu Warbud S.A.

- Naszym celem jest rewitalizacja bezpośredniego otoczenia Zamku i Starego Miasta. Współpraca i partnerska postawa ze strony inwestorów i właścicieli pobliskich nieruchomości są kluczowe dla uporządkowania tego terenu. Inwestycja IMMOFINANZ Group dobrze wkomponuje się w to zadanie. Kompleks galerii Tarasy Zamkowe powstaje w sąsiedztwie zabytkowej części miasta i w zamierzeniu jest przedłużeniem obszaru handlu, ponadto przyczynia się do powstania nowego układu komunikacyjnego wokół - skomentował Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Na tej dotychczas największej budowie w Lublinie zatrudnionych jest obecnie na dwóch zmianach ponad 230 osób. Wykop i płyta denna oraz ściany szczelinowe zostały już ukończone. Każdego dnia do budowy centrum używanych jest około 400 m3 betonu i 45 ton prętów zbrojeniowych. Na budowie zostały zainstalowane 92 kontenery budowlane, codziennie teren odwiedza 40 ciężarówek. Zostały podjęte już działania przed zbliżającymi się miesiącami zimowymi: oświetlenie i ogrzewanie pozwolą na szybki postęp prac również zimą.

W Tarasach Zamkowych znajdzie się 150 sklepów, trzy restauracje oraz wiele kawiarni i bistro. Całkowity teren obiektu to 105 tys. mkw., w czym zawierać się będzie 38 tys. mkw. powierzchni najmu i 1400 miejsc parkingowych na trzech poziomach. Do nowego centrum handlowego między alejami Unii Lubelskiej i Tysiąclecia będzie można z łatwością dotrzeć komunikacją miejską, rowerem czy pieszo. Około 12 milionów euro (50 milionów złotych) zostanie wykorzystanych m.in. do wprowadzenia specjalnie zaprojektowanych rozwiązań komunikacyjnych tak, aby zapewnić płynny ruch samochodów, rowerów i pieszych.