Ruszył proces związany ze sprzedażą terenów inwestycyjnych w najmłodszej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łomży. Pierwszy przetarg zaplanowano na wiosnę.

Pierwszy krok wykonał prezydent Łomży podając do publicznej wiadomości informację o zamiarze sprzedaży działek. Zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami to czas na znalezienie potencjalnych prawnych właścicieli, spadkobierców, dzierżawców, najemców itd. którzy w pierwszej kolejności mogą kupić nieruchomości. Jeśli do 27 lutego nikt taki się nie zgłosi to do pracy przystąpi Suwalska SSE i zorganizuje przetarg, w którym pod młotek pójdą wszystkie bądź tylko wybrane działki znajdujące się w podstrefie Łomża.

- To standardowa procedura, która od momentu ukazania się ogłoszenia do rozstrzygnięcia przetargu będzie trwała ok. 2 miesięcy. My jednak nie próżnujemy i już od początku stycznia prowadzimy zaawansowane rozmowy z przedsiębiorcami, którzy są zainteresowani nabyciem działek w tej podstrefie. Wierzę, że do połowy tego roku zaplanujemy pierwsze inwestycje - informuje Robert Żyliński, prezes Suwalskie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zainteresowana terenami jest chociażby spółka działająca na rynku w szeroko rozumianej sferze obsługi kart płatniczych. W Łomży chce zainwestować ok. 10 mln zł i utworzyć ok. 100 miejsc pracy. Łomżyńska podstrefa będzie składała się z dwóch kompleksów. Pierwszy o powierzchni 2,47 ha znajduje się w pobliżu ul. Ciepłej, drugi o powierzchni 5,21 ha zlokalizowany jest u zbiegu ulic: Spokojnej i Akademickiej.

Pierwszy kompleks łomżyńskiej podstrefy oddalony jest od drogi krajowej nr 61 Ostrołęka – Warszawa o ok. 200 m, a od drogi krajowej nr 63 prowadzącej do wschodniej granicy Polski o ok. 1,5 km. Nieruchomość jest uzbrojona.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna to jedna z czternastu stref w Polsce. Swoim zasięgiem obejmuje: Suwałki, Białystok, Grajewo, Ełk, Gołdap, Małkinię Górną. Na jej terenach działalność prowadzą 74 firmy, które zatrudniają 6,3 tys. osób. Podstrefa w Łomży powstała, decyzją Rady Ministrów, w połowie grudnia 2013 roku. Według założeń Ministerstwa Gospodarki pracę na jej terenie znajdzie ponad 500 osób, a firmy zainwestują nawet 170 mln zł.