Startup Spark – to projekt i model współpracy startupów z dużymi i wysoko rozwiniętymi firmami, stworzonego w ŁSSE z udziałem partnerów.

Diagnoza

Według raportu firmy badawczej CB Insights, wśród 20 najczęstszych powodów fiaska startupów jest to, że swoją działalnością nie rozwiązują realnych problemów, wybierają złą technologię, mają słaby HR i inwestorów, wytwarzają produkty z niskim potencjałem rynkowym oraz funkcjonują w środowisku za silnej konkurencji. Startupy bardzo potrzebują wsparcia specjalistów. Początkujący przedsiębiorcy z Łodzi to potwierdzają. W badaniach przeprowadzonych przez ŁSSE, siedemdziesiąt procent łódzkich startupów wskazało, że potrzebują przede wszystkim wsparcia specjalistów we wdrażaniu i rozwijaniu swoich projektów. Zaobserwowane bariery przekładają się bezpośrednio na problemy w podejmowaniu współpracy na linii startup-duże przedsiębiorstwo.

– Startup Spark powstaje przy ścisłej współpracy ze startupami. To one wskazują nam, jakie są ich potrzeby i na jakie przeszkody rozwojowe napotykają – mówi Agnieszka Sygitowicz, Wiceprezes ŁSSE S.A. – Skoro więc wskazują na brak dostępu do specjalistów, chcemy im go zapewnić.

Model

Powstający model wsparcia startupów przewiduje tworzenie dedykowanych zespołów projektowych. Będą się one składać z mentorów, czyli specjalistów z doświadczeniem w akceleracji, przedstawicieli dużych firm, przy których początkujący przedsiębiorcy dojrzeją biznesowo, oraz zespołów produkcyjnych z doświadczeniem we wdrażaniu produktów. Zespół projektowy nie będzie świadczyć jedynie doradztwa, tylko pracować bezpośrednio w tartupie. Na czas akceleracji stanie się jego częścią. Taki rodzaj współdziałania będzie w stanie znacząco przyspieszyć powodzenie przedsięwzięcia i niwelować ryzyko porażki. Innowacyjne rozwiązania, dzięki współdziałaniu dużych przedsiębiorców ze startupami zwiększą potencjał i zysk dla obydwu przedsiębiorców. Na tym polega model współpracy Startup Spark.

Długofalowo, Startup Spark, to platforma łączenia kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem, zasobami, zaangażowaniem dużych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa.

– Cel projektu wpisuje się w przyjętą przez ŁSSE S.A. strategię działań do 2025 r. która zakłada wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, startupów i tworzenia sieci powiązań, co znacząco rozszerzy ofertę Strefy – podkreśla Marek Michalik, Prezes Zarządu ŁSSE S.A.

ŁSSE to potencjał ponad 150 firm. Poprzez animowanie powiązań między inwestorami a startupami rozszerzamy nasz katalog usług. Potrzeby firm trafiają na żyzny grunt ŁSSE. Mamy niezbędne narzędzia, czyli doświadczony zespół, otwartych na współpracę przedsiębiorców oraz zaplecze logistyczne w postaci rewitalizowanych budynków: Fabryki Grohmana i sąsiadującej Hydroforni. Nasze działania wspierające innowacyjność mają uzupełniać ofertę strefową, być dodatkową zachętą inwestycyjną dla firm lokujących swoją działalność w regionie, a także dawać iskrę do rozwoju gospodarczego.

Na potrzeby Startup Spark dobraliśmy partnerów strategicznych w taki sposób, aby zróżnicować dostępne dla projektów branże i zaoferować akcelerację możliwie szerokiemu gronu startupów (projekty B2B, B2C, B2B2C). W założeniu, Startup Spark będzie rozwijany o współpracę z coraz większym gronem dużych przedsiębiorstw, również po okresie akceleracyjnym (m.in. inwestorzy ŁSSE).