Radni z Doraźnej Komisji ds. Rewitalizacji Miasta pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały dotyczącej wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta Łodzi. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały w listopadzie i grudniu ubiegłego roku. Łodzianie zgłosili 182 propozycje oraz 277 opinii.

W dokumencie obszar zdegradowany został poszerzony o kompleks pofabryczny WI-MA, okolice szpitala im. Janusza Korczaka i ul. Zbiorczej, dwa obszary dzielnicy Górnej, część Starych Bałut, okolice ul. Wojska Polskiego oraz część Starego Polesia.

Na posiedzeniu komisji radny Bartłomiej – Dyba Bojarski zgłosił poprawkę, w myśl której cały obszar zdegradowany miałby stać się obszarem rewitalizacji.

Na obszarze rewitalizacji Miasto skorzysta z ustawowej możliwości prawa pierwokupu nieruchomości. Wyznaczając obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji miejscy urzędnicy opierali się na: - Polityce Społecznej dla Łodzi 2020+ (do której załączone są mapy rozkładu przestrzennego zjawisk i problemów społecznych); - Polityce Rozwoju Przestrzennego Łodzi (gdzie wskazano Strefę Wielkomiejską jako obszar problemów przestrzennych i technicznych); - wynikach konsultacji społecznych.

W Łodzi wyznaczany jest obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji aby miasto mogło w prawidłowy sposób, przeprowadzić rewitalizację korzystając z ustawowych narzędzi prawnych zapewniających jej kompleksowość oraz działanie w ścisłej współpracy z lokalną społecznością. W odniesieniu do Łodzi obszar zdegradowany to część miasta – centrum – w której skupione są negatywne zjawiska społeczne, w szczególności takie jak: bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, niski poziom edukacji lub kapitału społecznego, niewystarczający poziom uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym. W proces rewitalizacji prowadzony przez Gminę, na podstawie ustawy, włączeni są mieszkańcy obszaru rewitalizacji oraz właściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości i podmioty zarządzające nieruchomościami znajdującymi się na tym obszarze, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego i inni mieszkańcy gminy; oraz podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze gminy działalność gospodarczą lub społeczną, w tym organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.

Ponadto, w celu zapewnienia właściwej partycypacji społecznej na każdym etapie rewitalizacji (przygotowania, prowadzenia i oceny) powołuje się Komitet Rewitalizacji, który jest organem opiniodawczym oraz doradczym, w skład którego wchodzą przedstawiciele gminy i lokalnej społeczności.