Wmurowanie aktu erekcyjnego zainaugurowało nową inwestycję firmy ABB w Łodzi. Koncern tworzy w aglomeracji łódzkiej Europejskie Centrum Produkcji Komponentów.

Nowy zakład powstanie w sąsiedztwie istniejących fabryk ABB w Łodzi u zbiegu ul. Aleksandrowskiej i Wersalskiej. Kosztem blisko 30 milionów dolarów, czyli ok. 80 mln zł, powstanie hala o powierzchni 10 tys. m kw. (wraz z zapleczem biurowym i socjalnym). Budowa zakończy się w lipcu 2013 roku.

Jesienią zacznie tam pracować 140 osób. Ich rekrutację już rozpoczęto. Są to inżynierowie i operatorzy maszyn oraz personel wspierający, działający w obszarach logistyki, zakupów, jakości. W nowoczesnym budynku produkcyjnym powstawać będą podzespoły / uzwojenia do transformatorów. Założoną sprzedaż o wartości 120 mln zł zakład osiągnie za 2-3 lata.

- Ta inwestycja jest dowodem na to, że w Łodzi nie tylko potrafimy skutecznie pozyskiwać nowych inwestorów, ale potrafimy też tworzyć sprzyjający klimat dla rozwoju firm już u nas istniejących - mówiła podczas uroczystości prezydent Hanna Zdanowska, podkreślając, że właśnie dziś firma otrzymuje ekspresowo wydane pozwolenie na budowę obiektu i że inwestycja była możliwa m.in. dzięki decyzji o przebudowie ulicy Wersalskiej.

Nowy zakład podzespołów do transformatorów ABB ma być jedną z najnowocześniejszych tego typu jednostek produkcyjnych nie tylko w Polsce, ale i w całej Grupie ABB. Na zlecenie ABB projektanci postawili przede wszystkim na ekologię i energooszczędność. Budynek wyposażony zostanie w inteligentne ogrzewanie i oświetlenie oraz wiele innych nowoczesnych technologii. Równie nowoczesna jest koncepcja funkcjonowania fabryki.

- Podzielimy ją na moduły dedykowane poszczególnym klientom. Każda z części będzie produkować niezależnie i każda będzie mogła elastycznie, w zależności od potrzeb, przestawić się na inną dziedziną produkcji - podkreślał Andrzej Szumiński, wiceprezes zarządu ABB.

Dotychczas przy Aleksandrowskiej wytwarzano transformatory mocy sprzedawane w wielu regionach świata oraz transformatory rozdzielcze produkowane głównie na potrzeby rynku europejskiego. Dodatkowo firma zainwestowała w dwie duże fabryki w Aleksandrowie Łódzkim. Żadna z dotychczasowych inwestycji nie była tak spektakularna. Kiedy nowy zakład zostanie oddany do użytku, łączna liczba osób zatrudnionych w łódzkim ABB wzrośnie do ponad półtora tysiąca osób. Będzie to stanowiło połowę wszystkich pracowników ABB w Polsce. Co ważne, prawie połowa z nich to absolwenci studiów wyższych.

- Jesteśmy beneficjentem ogólnoświatowego kryzysu. Lokalizacja w interesującym obszarze Europy pozwala nam zachować konkurencyjność w grupie ABB. Kryzys nam sprzyja. Ta inwestycja jest tego dowodem - mówił Mirosław Gryszka dyrektor krajowy ABB w Polsce, dodając, że niezwykle istotna była również dostępność komunikacyjna Łodzi, m.in. łatwy dojazd do autostrad. Nie bez znaczenia była obecność wykwalifikowanej kadry kierowniczej i inżynieryjnej, umożliwiającej rozwój technologii wytwórczej. - Konkurowaliśmy m.in. z Rygą i Sofią, ale doświadczenia ABB w Polsce pokazują, że zainicjowane przedsięwzięcia przynoszą zamierzone efekty, a aglomeracja łódzka oferuje duży zasób dobrych pracowników. Tu widzimy też dobry klimat do inwestowania - dodał dyrektor.

ABB to wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki. Grupa ABB zatrudnia około 145 tysięcy pracowników w blisko 100 krajach świata. Fabryka w Łodzi to trzecia inwestycja ABB w Polsce w ostatnich latach, po budowie fabryk urządzeń energoelektroniki oraz silników elektrycznych, które znajdują się w Aleksandrowie Łódzkim. Klientami nowej łódzkiego o

W uroczystości podpisania aktu erekcyjnego uczestniczył wiceprezydent Marek Cieślak, którego władze koncernu nazywają „dobrym duchem inwestycji ABB", towarzyszącym spółce już od 2004 roku.