Dalszy etap rewitalizacji OFF Piotrkowska Center w Łodzi nabiera coraz szybszego tempa. TEAL OFFICE i SEPIA OFFICE, dwa obiekty biurowe klasy A wkomponowane w zabytkową tkankę pofabrycznego kompleksu, mają generalnego wykonawcę. Zarządzane przez OPG Property Professionals inwestycje zrealizuje warszawska spółka Budimex SA.

Prace przygotowawcze przeprowadzone zostały już w październiku, kiedy to rozpoczęto modernizację lokalnej sieci ciepłowniczej. Działania objęły m.in. demontaż napowietrznego rurociągu grzewczego, który wymieniono na ciepłociąg biegnący pod ziemią, a także wykonanie przyłącza integrującego oba obiekty z siecią ciepłowniczą. Aby utrzymać postindustrialny charakter miejsca, zachowano odsłonięty z izolacji odcinek rurociągu, biegnący wzdłuż budynku zajmowanego przez Drukarnię Skład Wina & Chleba.

W chwili obecnej trwa pierwszy etap budowy związany z relokacją starego budynku trafostacji w celu przygotowania terenu od strony pasażu OFF Piotrkowska. W ramach podpisanej umowy, zaraz po zakończeniu powyższych prac Budimex rozpocznie kolejny etap związany z kubaturą i infrastrukturą oraz remontem istniejącej zabudowy.

Jak podkreśla Michał Styś, Dyrektor Zarządzający OPG Property Professionals, na płaszczyźnie architektonicznej TEAL OFFICE i SEPIA OFFICE stanowić mają harmonijne uzupełnienie istniejącej zabudowy OFF Piotrkowska Center. – Naszym nadrzędnym celem jest zachowanie unikatowego klimatu miejsca. Oba projekty objęte więc będą ochroną miejskiego konserwatora budynków, a ostateczne ukształtowanie terenu obiektów uzgodnione zostało na drodze konsultacji z aktualnymi lokatorami OFFa – przyznaje.

SEPIA OFFICE

Projekt SEPIA OFFICE to głęboka rewitalizacja pofabrycznego budynku nr 4, zaprojektowanego w latach 1909-1912 przez Franciszka Chełmońskiego. Budimex dokona kompleksowej renowacji 5-kondygnacyjnego obiektu, dostosowując go do funkcji biurowo-usługowych. Projekt rewitalizacji zakłada między innymi pozostawienie zabytkowej architektury elewacji i wnętrz, istniejącego układu budynku, a także drewnianych i żeliwnych stropów, drewnianych słupów konstrukcyjnych oraz ceglanych ścian wnętrz.

TEAL OFFICE

W bezpośrednim sąsiedztwie stanie TEAL OFFICE – nowy, 6-kondygnacyjny biurowiec klasy A, którego główny obrys (do 5 piętra) zrówna się pofabryczną zabudową OFFa. Od wschodu budynek będzie przylegał do SEPIA OFFICE, jego najwyższa kondygnacja zostanie lekko cofnięta od strony ul. Roosevelta, a południowa elewacja nawiąże do kamienicznej fasady budynku nr 4. Od strony północnej i południowej wykonane zostaną tarasy, a ekologiczny charakter miejsca podkreśli zielony dach ekstensywny z systemem do nawadniania roślin.

Rewitalizacja OFF Piotrkowska Center

OFF Piotrkowska Center, przestrzeń okrzyknięta w 2014 przez magazyn National Geographic Traveler mianem jednego z siedmiu cudów Polski, to dziś jeden z najmodniejszych i najbardziej żywych punktów na mapie miasta, skupiający wokół siebie liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym i społecznym.

Kompleks XIX-wiecznej Fabryki Wyrobów Bawełnianych Franciszka Ramischa gości obecnie modne restauracje, klubokawiarnie, przestrzenie wystawiennicze, concept store’y czy pracownie designerów, projektantów mody i architektów. Poprzez projekty TEAL i SEPIA OFFICE, do kreatywnej społeczności dołączyć ma także między innymi branża technologiczna. Jak podkreśla Michał Styś, kierunek rozwoju przestrzeni to nie rewolucja, a naturalna ewolucja.

 – Tworząc nowe funkcje dla OFF Piotrkowska Center, chcemy oddawać ją w ręce osób kreatywnych i pełnych pasji do tego, co robią. Kreatywność i niestandardowe podejście do wyzwań to także domena osób rozwijających innowacyjne technologie, dlatego z pewnością znajdą oni tu miejsce dla siebie – wyjaśnia. – Jestem przekonany, że razem z firmą Budimex uda nam się stworzyć właśnie takie miejsce – podsumowuje pomysłodawca projektu OFF Piotrkowska Center.