Firma Skanska podpisała umowę na budowę Fabryki Sztuki w Łodzi. Znajdzie się tam miejsce na galerie i sale konferencyjne.

Obiekt powstanie na terenie dawnego kompleksu Zakładów Włókienniczych Scheiblera. Według kontraktu budowa powinna zostać zrealizowana do końca stycznia 2014 roku.

W skład przebudowywanego kompleksu wchodzą trzy budynki pofabryczne, stanowiące pierwotnie przestrzenie magazynowe dawnej wykończalni Zakładów Włókienniczych Karola Wilhelma Scheiblera. Zostały one wzniesione w XIX i na początku XX wieku. W części obiektów zachowały się oryginalne wnętrza i wyposażenie. W ostatnich latach w budynkach tych organizowane były imprezy artystyczne.

W ramach realizowanego kontraktu Skanska przebuduje obiekty i dostosuje je do nowych funkcji. W odnowionych wnętrzach znajdą się sale wielofunkcyjne (w tym jedna muzyczna), przestrzeń ekspozycyjna z antresolą, galerie, pracownie artystyczne (m.in. filmowa i fotograficzna) oraz sale konferencyjno-szkoleniowe.

Na terenie kompleksu przewidziano również miejsce na zaplecze gastronomiczne, biura oraz zaplecza obsługi technicznej i ekspozycyjnej całego obiektu. Kompleks zyska nazwę Fabryki Sztuki, a miejsce w nim znajdzie Inkubator Kultury Art_Inkubator – przestrzeń pracy twórczej.

Wartość realizowanego kontraktu wynosi 22 mln zł netto. Inwestorem jest Fabryka Sztuki w Łodzi.