Strabag zakończył budowę inteligentnego biurowca w Łodzi, który jako jeden z pierwszych w Polsce wyposażony został w model neuronowy. Obiekt o nazwie Ericpol Sofware Pool świętował swoje uroczyste otwarcie w dniu 27 stycznia 2015 roku.

Biurowiec powstał w centrum Łodzi, na objętym ochroną konserwatorską terenie dawnego ogrodu pałacowego Scheiblera i basenu Olimpia. W nowej siedzibie rozpocznie pracę kilkuset pracowników Ericpol, jednej z największych polskich firm informatycznych. Projekt budynku powstał pod nadzorem architektów z biura Horizone Studio. Prace przy realizacji inwestycji trwały 19 miesięcy. Wartość kontraktu Strabag to ponad 60 mln zł netto.

Ericpol Software Pool to ultranowoczesny biurowiec o kubaturze blisko 36 tys. m sześć., z czterema kondygnacjami naziemnymi i jedną podziemną. Bryłę budynku, która swoim kształtem przypomina motyla (logo Inwestora), tworzą połączone ze sobą przeszklonym lobby dwa skrzydła. Mieszczą się tutaj pomieszczenia biurowe, konferencyjne i socjalne dla blisko 800 osób, a na poziomie -1 garaż z miejscami dla 100 pojazdów.

Podczas budowy zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak model neuronowy, system automatyki budynkowej (BMS), system stropów termoaktywnych (TABS) oraz czujniki pogodowe do sterowania rolet zewnętrznych. Ich celem było ograniczenie wpływu inwestycji na środowisko i optymalne wykorzystanie energii, a w efekcie obniżenie kosztów eksploatacji przy zachowaniu maksimum komfortu użytkowników.

- Na potrzeby budynku ułożyliśmy 120 km kabli i przewodów elektrycznych, ponad 2.200 sztuk opraw oświetleniowych o długości ponad 25 metrów, które tworzą nieprzerwane linie świetlne. Zamontowaliśmy ponad 120 czujników obecności i natężenia oświetlenia oraz 500 żaluzji. Wszystkie te instalacje sterowane są przez system automatyki budynkowej (BMS) oraz model neuronowy, który posiadają tylko nieliczne budynki w Polsce. Dzięki modelowi neuronowemu ten inteligentny budynek będzie uczył się swojego zachowania na przestrzeni czasu – mówi Jacek Kowalski, dyrektor techniczny Pionu Budownictwa Ogólnego, Strabag Sp. z o.o.

- Nasze działania ukierunkowane są na nowe technologie i zrównoważony rozwój. Jako budowlany koncern technologiczny realizujemy 15 tysięcy kontraktów na całym świecie. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu i wiedzy naszych 73 tysięcy pracowników. 5 tysięcy z nich pracuje tutaj, w Polsce. Kierując się zasadą TEAMS WORK. tworzymy silne zespoły, i to one są podstawą naszych największych osiągnięć – kontynuuje Rainer Steindl, dyrektor finansowy Pionu Budownictwa Ogólnego, Strabag Sp. z o.o.

Ericpol Sofware Pool powstał na ponad 3 hektarowej działce u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tymienieckiego, obejmującej część dawnego ogrodu pałacowego Scheiblera. Do dziś znajdują się tu pomniki przyrody objęte ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nowy budynek zarówno pod względem swojego kształtu, wielkości i wyglądu elewacji doskonale integruje się z najbliższym otoczeniem i nawiązuje do dawnych budynków łódzkich zespołów fabrycznych. Stąd np. elewacje wykończono wielkoformatowymi oknami i naturalną cegłą. Warto podkreślić wysoką jakość wykorzystanych do budowy materiałów wykończeniowych. Charakterystyczna dla elewacji cegła Kolumba była ręcznie formowana i wypalana tradycyjnie w znanej duńskiej manufakturze Petersena. Elementy fasad szklanych i okien wykonano z laminowanego szkła bezpiecznego. Zamontowano wiele szyb giętych o małym promieniu, a na elewacjach narażonych na duże nasłonecznienie zastosowano szklenie w oparciu o wysokoselektywne szkło z powłoką niskoemisyjną.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w lipcu 2013 r. i została ukończona w styczniu 2015 roku. Wszystkie prace wykonano w zakładanym przez Inwestora terminie i budżecie, przy zachowaniu najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa.