W nowelizacji Kodeksu pracy, posłowie wprowadzili kosztowny i czasochłonny obowiązek tworzenia szczegółowych rozkładów czasu pracy dla pracowników. Konfederacja Lewiatan apeluje do senatorów, aby zmienili te przepisy i ograniczyli wprowadzanie harmonogramów czasu pracy. 

Nakazując przedsiębiorcom przygotowanie harmonogramów zwiążemy im ręce i ograniczymy możliwość elastycznego kształtowania rozkładów pracy - uważają przedstawiciela Lewiatana. W okresie spowolnienia gospodarczego, przy dużej niepewności i zmienności zamówień, firmy nie są w stanie przewidzieć pracy nawet na dwa tygodnie do przodu. Harmonogramy niesamowicie usztywnią organizację i planowanie pracy, bo muszą być przygotowane co najmniej na miesiąc i przekazane pracownikowi co najmniej na tydzień przed rozpoczęciem przez niego pracy.

- Dlatego proponujemy ograniczenie wprowadzania harmonogramów czasu pracy i ustalenie procedury dokonywania w nich zmian. Postulujemy, aby pracodawca wprowadzał szczegółowe rozkłady czasu pracy jako pewną uciążliwość między innymi wtedy, gdy chce skorzystać z przywileju wydłużenia okresu rozliczeniowego ponad 6 miesięcy. W ten sposób zachęcimy pracodawców do stosowania krótszych okresów rozliczeniowych - poniżej 6 miesięcy rekompensując to brakiem obowiązku tworzenia harmonogramów - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.