Projekt utworzenia na terenach Zakładów Łabędy Specjalnej Strefy Ekonomicznej realizowany jest wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu, a jego celem jest rozwój przemysłowego terenu inwestycyjnego Łabęd w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan – podstrefa Gliwice.

Planowana Strefa obejmie łącznie nieruchomości o powierzchni ponad 80 ha gruntu i około 300 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, w tym ponad 240 000 metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnej i magazynowej. Realizacja I i II etapu nastąpi do 30 czerwca.

Operacja utworzenia Strefy odbędzie się w kilku etapach. W końcowym etapie przygotowania są wnioski I i II etapu o wniesienie do Strefy nieruchomości o łącznej powierzchni gruntu ponad 25 ha i ponad 80 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej budynków, w tym: powierzchnia produkcyjna to 38 900 metrów kwadratowych, powierzchnia magazynowa to 22 500 metry kwadratowe, powierzchnia socjalno-biurowa to 19 000 metrów kwadratowych.

Powierzchnie hal produkcyjnych i magazynowych zawierają się w zakresie od 500 do 12 000 metrów kwadratowych. W zestawie znajdują się również 2 działki niezabudowane o łącznej powierzchni ponad 8 ha.

Wybór Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej jako operatora podstrefy Gliwice wynika z faktu jej olbrzymiego doświadczenia w restrukturyzacji majątku przedsiębiorstw przemysłu obronnego i związanych z tym wcześniejszych sukcesów w Radomiu, Stalowej Woli czy Nowej Dębie.

Teren administrowany przez Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy wraz z infrastrukturą i funkcjonującymi na tym terenie podmiotami gospodarczymi może zaoferować potencjalnym inwestorom SSE m.in.: udostępnienie uzbrojonych terenów inwestycyjnych, budynków oraz pełnej infrastruktury technicznej. Lokalizację oraz atuty gospodarcze obszaru Gliwice – Łabędy w tym: infrastrukturę drogową, kolejową, łatwy dostęp do kanału i portu gliwickiego, Śląskie Centrum Logistyczne. Dodatkowym atutem jest możliwość lokalizacji ciężkiego przemysłu oraz dostęp do bogatego zaplecza kooperacji przemysłowej w ramach Grupy Bumar-Łabędy.

Utworzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej to dla Grupy Bumar-Łabędy szansa na utrzymanie dotychczasowych oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Spółka liczy, że dzięki rozwojowi kooperacji z podmiotami zlokalizowanymi w podstrefie Gliwice, napływowi inwestorów oraz możliwym do uzyskania ulgom podatkowym zyska nowych partnerów handlowych dla wzmacnianej obecnie działalności w branży cywilnej.

Partnerami w realizacji projektu będą Bumar, Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.