W ciągu trzech miesięcy tego roku przyciągnęliśmy do regionu już 13 nowych projektów inwestycyjnych na kwotę ponad 1,1 mld zł w oparciu o nowe przepisy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – mówi prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (KSSE) Janusz Michałek. – Te projekty pozwolą przedsiębiorcom utworzyć w regionie ponad 450 nowych miejsc pracy i utrzymać dotychczasowe zatrudnienie na poziomie ponad 2,4 tys. pracowników – dodaje.

– I kwartał 2019 r. w Katowickiej SSE zdecydowanie należy do polskich firm. – Polscy przedsiębiorcy zrealizują aż ponad 61% wszystkich projektów pozyskanych przez nas od początku tego roku. Zainwestują, dzięki Polskiej Strefie Inwestycji, ponad 250 mln zł, utworzą co najmniej 77 nowych miejsc pracy i utrzymają ponad 1,2 tys. obecnych stanowisk – zaznacza prof. AWSB Barbara Piontek, zastępca prezesa KSSE. – podkreśla Barbara Piontek, Wiceszefowa KSSE – W naszej strefie zainwestują też przedsiębiorcy z kapitałem koreańskim, niemieckim i włoskim – dodaje Piontek.

KSSE utrzymała też w I kwartale 2019 r. 40 proc. udział małych i średnich firm wśród swoich inwestorów. W tym roku Katowicka SSE jest atrakcyjna, jak dotąd, przede wszystkim dla branży metalowej (23,6% pozyskanych w I kwartale 2019 r. inwestycji), motoryzacyjnej (15,4%) i elektrycznej (15,4%), ale inwestycje ze wsparciem Katowickiej SSE zrealizują też przedsiębiorcy z sektora IT (7,6%), tworzyw sztucznych (7,6%), poligrafii (7,6%), a także branży spożywczej (7,6%), meblarskiej (7,6%) i chemicznej (7,6%).


Podium największych inwestycji w KSSE w I kwartale 2019

Koreańska firma Foosung Poland zainwestuje w Kędzierzynie-Koźlu 368 mln zł i do końca 2020 r. zatrudni co najmniej 80 pracowników. Inwestor, z branży chemicznej, wybuduje zakład produkcyjno-usługowy nieorganicznych związków fluorowych wykorzystywanych jako komponent do produkcji baterii akumulatorowych.

Dużą inwestycję zrealizuje także Cobex Polska, firma z niemieckim kapitałem, działająca w branży elektrycznej. Inwestor rozbuduje zakład w Raciborzu i wdroży do produkcji nowe produkty: elektrody węglowe grafityzowane o dużych średnicach, katody grafityzowane oraz katody „Ready to Use”. Firma zatrudni co najmniej 24 pracowników, utrzyma zatrudnienie na poziomie blisko 320 osób i zainwestuje 175 mln zł.

KSSE od lat jest motorem branży automotive, więc podium zamyka niemiecki inwestor z branży motoryzacyjnej - Kirchhoff Polska. Firma rozbuduje w Gliwicach hale oraz zakupi zautomatyzowane wyposażenie, aby zwiększyć moce produkcyjne w zakresie stalowych elementów do samochodów produkowanych z wykorzystaniem technologii tłoczenia i technologii zgrzewania, takich jak ramy silnika, progi do samochodów, belki poprzeczne pod tylne kanapy i inne elementy struktury podwozia, zderzaki przednie, elementy chroniące pieszych przed dostaniem się pod samochód wraz
z pozostałymi elementami karoserii nadwozia odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo pasażerów. Firma zainwestuje ponad 172 mln zł, zatrudni co najmniej 10 nowych pracowników i utrzyma 666 dotychczasowych stanowisk pracy.

Polskie firmy w KSSE w I kwartale 2019

Polscy przedsiębiorcy zrealizują ponad 61% wszystkich projektów pozyskanych przez KSSE w I kwartale 2019 r. Zainwestują ponad 250 mln zł, utworzą co najmniej 77 nowych miejsc pracy i utrzymają dotychczasowe zatrudnienie na poziomie ponad 1,2 tys. pracowników.

Mikro w KSSE

GAPPAG wybuduje zakład produkcyjny z zapleczem badawczo-rozwojowym oraz uruchomi nową linię produkcyjną mebli dla dzieci. Będzie oferować innowacyjne, autorskie produkty, bezpieczne i ergonomiczne kolekcje mebli m.in. dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Firma zatrudni w Częstochowie 5 nowych pracowników i zainwestuje 2,2 mln zł.

MŚP w KSSE

Ekoinstal Holding (polska, średnia firma z branży metalowej) zakupi nowe maszyny i urządzenia oraz wybuduje halę produkcyjno-magazynową z częścią biurową, zapleczem socjalnym i infrastrukturą towarzyszącą o powierzchni 5 tys. m kw. Dzięki temu zwiększy wydajność istniejącego przedsiębiorstwa w zakresie elementów wypalanych i zoptymalizuje koszty. Firma zatrudni w Świętochłowicach kilku nowych pracowników, utrzyma 120 dotychczasowych i zainwestuje w 27 mln zł.

Protech (polska, mała firma z branży metalowej), zatrudniająca w Paniówce ok. 40 pracowników, zainwestuje blisko 600 tys. zł w zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu poprzez rozbudowę parku maszynowego o precyzyjny automat tokarski wzdłużny sterowany numerycznie.

Elastomery AIB (polska, średniej wielkości firma z sektora tworzyw sztucznych), zainwestuje w Czerwionce-Leszczynach ponad 16 mln zł w budowę zakładu produkcyjnego, w którym wytwarzane będą taśmy i profile z tworzyw sztucznych. Firma zatrudni do końca 2026 roku co najmniej 15 pracowników.

Clever Solutions Group (mała, polska firma) wybuduje zakład produkcyjny w Gliwicach, w którym produkowane będą wyroby z papieru i tektury oraz opakowania z tworzyw sztucznych, jak również świadczone będą usługi poligraficzne oraz związane z przygotowaniem do druku i wspomagające drukowanie. Firma zainwestuje co najmniej 5 mln zł i zatrudni do końca maja 2019 r. co najmniej 5 nowych pracowników.

Duże rodzime firmy w KSSE

Sokpol (duża firma z polskim kapitałem, działająca w branży spożywczej) rozbuduje infrastrukturę produkcyjną, zaplecza logistycznego oraz zakupi maszyny i urządzenia produkcyjne (m.in. linię aseptyczną dla produktów gazowanych, rozlewu wody mineralnej), przez co zwiększy moce produkcyjne zakładu Spółki w Myszkowie. Firma zainwestuje co najmniej 124 mln zł, zatrudni co najmniej 15 nowych pracowników i utrzyma 314 aktualnych stanowisk.

Aiut (duża, polska firma z branży elektronicznej) wybuduje w Gliwicach dwie hale produkcyjno-magazynowe z zapleczem socjalno-biurowym do rozwoju swojej działalności inżynieryjnej w zakresie usług związanych z realizacją i integracją systemów automatyki przemysłowej, zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych oraz komputerowych systemów nadzoru i sterowania. Firma zainwestuje ponad 67 mln zł, zatrudni 30 nowych pracowników i utrzyma dotychczasowe ponad 570 stanowisk pracy).

JSW IT Systems (duży, polski przedsiębiorca z sektora IT), rozbuduje i zmodernizuje infrastrukturę techniczną, uruchomi nowe procesy biznesowe, przez co zwiększy moce produkcyjne dotychczasowego zakładu Spółki w Jastrzębiu - Zdroju. Firma zainwestuje blisko 9,4 mln zł, zatrudni co najmniej 3 nowych pracowników i utrzyma 219 stanowisk pracy.