Spółka Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” będzie realizowała nowy projekt inwestycyjny w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej.

W wyniku inwestycji poniesione zostaną nakłady w wysokości co najmniej 30 mln zł oraz utworzonych będzie 40 nowych miejsc pracy. Inwestycja polega na kompleksowej rozbudowie i modernizacji zakładu, w tym obecnie istniejących linii produkcyjnych w celu uruchomienia produkcji innowacyjnego wagonu samowyładowczego z przechylną platformą ładunkową. Pozwoli to skrócić czas wymiany rozjazdu z kilkudziesięciu do kilku godzin. Montowane rozjazdy będą dostosowane do potrzeb pojazdów szynowych wysokich prędkości. Nowa technologia wymaga zarówno powstania specjalistycznych wagonów jak również zmodyfikowanych rozjazdów kolejowych i innych elementów wykorzystywanych do budowy torowiska.

Realizowany projekt jest także przykładem doskonałej współpracy pomiędzy środowiskami akademickim i biznesowym. Nad stroną technologiczną projektu pracowali wybitni specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej.