W sejmie podsumowano działalność Specjalnych Stref Ekonomicznych. Szczególną uwagę zwrócił Krakowski Park Technologiczny.

– Nie wyobrażam sobie pejzażu polskiej gospodarki bez działania specjalnych stref ekonomicznych. Decyzja o wydłużeniu okresu ich funkcjonowania w naszym kraju do 2026 roku rodziła się w bólach, ale już teraz widać, że przynosi ona dobre efekty – mówiła posłanka Mirosława Nykiel z Platformy Obywatelskiej, podczas 72. posiedzenia Sejmu RP.

Posłanka Nykiel w swoim wystąpieniu przeanalizowała wyniki polskich stref na przestrzeni ostatnich lat. Zwróciła uwagę na zdecydowaną tendencję wzrostową, zarówno jeśli chodzi o liczbę nakładów inwestycyjnych, jak i o ilość tworzonych nowych miejsc pracy.

Słowa uznania skierowała m.in. w kierunku zarządzanej przez KPT krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej.

– Największy przyrost zatrudnienia w 2013 roku miał miejsce w strefie krakowskiej. Wyniósł aż 75 proc To efekt działania trzech nowych spółek: Valeo Autosystemy, Motoroli oraz HSBC Service, które w ubiegłym roku otrzymały zezwolenia na działalność – podkreślała Mirosława Nykiel.

Przypomnijmy, że rok 2014 w krakowskiej sse jest jeszcze lepszy od poprzedniego. Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego wydał 45 zezwoleń na działalność gospodarczą. Firmy, które otrzymały zezwolenia, zainwestują ponad 1,5 mld zł oraz utworzą co najmniej 1 738 nowych miejsc pracy. To najlepszy rok w historii krakowskiej strefy. Warto podkreślić, że wśród firm wchodzących do sse po raz pierwszy znalazły się przedsiębiorstwa z branży elektronicznej (ES System, Radionika, Strobos, Fideltronik), a także biotechnologicznej (Selvita).