PKP oficjalnie oddały do użytku nowy dworzec Kraków Główny w sobotę, 15 lutego. Znajduje się on pod powierzchnią peronów i jest jednym z najnowocześniejszych węzłów komunikacyjnych w Polsce. Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Nowy dworzec w Krakowie integruje kolej lokalną, dalekobieżną, dworzec autobusowy i komunikację miejską. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 12.630,39mkw.  Pasażerowie mają do dyspozycji między innymi 28 kas biletowych, Centrum Obsługi Klienta, punkty informacyjne, skrytki bagażowe.

Kompleks składa się łącznie z czterech poziomów – dwóch nad i dwóch pod ziemią. Pasażerowie będą mogli korzystać z 25 wyjść na 5 peronów, w tym 10 wind i 15 ciągów schodów ruchomych. Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – oprócz wspomnianych wind i ruchomych schodów, na terenie dworca znajdują się oznakowania dla osób niewidomych.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 130 mln zł brutto. Była ona współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Krakowski dworzec jest kolejną inwestycją na tak dużą skalę, zrealizowaną dzięki unijnemu współfinansowaniu. Dowodzi umiejętności efektywnego wykorzystywania tych środków. Dzięki programowi Infrastruktura i Środowisko gruntowanie zmodernizowano również dworce w Gdyni i Wrocławiu. To, oczywiście, nie koniec. Przygotowywane są kolejne projekty. Z nowych dworców wkrótce będą mogli się cieszyć także mieszkańcy Bydgoszczy i Szczecina. Liczę na to, że w coraz większej liczbie obiektów w Polsce będą wdrażane takie standardy obsługi podróżnych, jak tu w Krakowie – powiedziała Elżbieta Bieńkowska, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju.

Na terenie krakowskiego kompleksu znajduje się przestrzeń komercyjna z kilkudziesięcioma punktami handlowymi i gastronomicznymi o łącznej powierzchni 3.830 mkw. Centralnym punktem oraz wizytówką dworca jest powstały w 1996 roku, dwumetrowy, żeliwny globus, który pierwotnie stał na poziomie peronów.

- Nowy dworzec w Krakowie to jedna z największych inwestycji zrealizowanych przez PKP S.A. Jest nie tylko jednym z najnowocześniejszych węzłów komunikacyjnych w Polsce, ale także wizytówką Miasta. Oprócz tradycyjnych punktów związanych z obsługą podróżnych, takich jak poczekalnie i kasy są tu także miejsca, gdzie można po prostu miło spędzić czas: zrobić zakupy czy zjeść obiad. A wszystko to w pięknej i unikalnej przestrzeni architektonicznej. – mówi Jakub Karnowski, prezes zarządu PKP S.A.