Wczoraj donosiliśmy, że Kraków podpisał umowę na dofinansowanie spalarni odpadów. Teraz wiemy już kto zdobył kontrakt na ten ważny dla miasta projekt.

W środę, 31 października, podpisana została umowa na realizację Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów.

- To bardzo ważny dzień dla Krakowa, który przybliża nas do budowy kompletnego systemu gospodarki odpadami opartego na odzysku, recyklingu i proekologicznym unieszkodliwianiu śmieci– mówił prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Umowę na realizację Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów podpisali Grzegorz Ostrzołek i Małgorzata Marcińska, prezes i wiceprezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego (miejska spółka, która decyzją Rady Miasta Krakowa odpowiada za projekt budowy ekospalarni) oraz Dong Hwa Chung, wiceprezes zarządu południowo-koreańskiej firmy POSCO Engineering & Construction.

W myśl podpisanego dokumentu, wykonawca ma nieco ponad 3 lata na przygotowanie projektu budowlanego do decyzji o pozwoleniu na budowę oraz samą realizację instalacji. Wartość kontraktu wynosi 796 mln 921 tys. złotych brutto.

Krakowską spalarnię wybuduje koreańska firma POSCO Engineering & Construction, która jest jedną ze spółek należących do koreańskiej grupy kapitałowej POSCO. To jeden z największych producentów stali na świecie. W skład grupy wchodzi ponad 100 spółek, działających m.in. na rynku energii i budownictwa. Obroty grupy w 2011 roku wyniosły ok. 70 bilionów wonów, co daje ok. 200 miliardów złotych. Jej akcje są notowane na giełdzie w Seulu, a także w Tokio, Londynie i Nowym Jorku. W skład grupy wchodzą także dwie polskie spółki, w tym także działająca w branży stalowej POSCO-PWPC Sp. z o.o.

Wykonawca ekospalarni, POSCO E&C, jest jedną z największych spółek zależnych grupy. Główna działalność POSCO E&C koncentruje się na rynkach południowoamerykańskich i azjatyckich, gdzie zrealizowali szereg projektów w branży energetycznej i budowlanej. Działa także na rynku spalarni odpadów komunalnych, a w swoim portfolio ma kilka tego typu projektów w Korei.

Budowa ekospalarni najważniejszym elementem wartego 826 mln złotych projektu „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie". Jego realizacja jest finansowana ze środków Funduszu Spójności w wysokości ok. 55 proc. kosztów kwalifikowanych, o czym pisaliśmy tutaj. Pozostała część będzie pochodziła ze środków własnych KHK oraz pożyczki w kwocie 298 mln zł udzielonej na preferencyjnych zasadach przez Narodowy Fundusz Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska.