W wielu firmach występuje problem z weryfikacją jakości wytwarzanych produktów. O ile pomiar długości, średnicy i innych podstawowych wartości geometrycznych może przeprowadzić kontroler jakości przy pomocy przyrządów pomiarowych (suwmiarka, mikrometr, głębokościomierz) lub innych ręcznych metod, to nie może on sprawdzić wszystkich tolerancji naniesionych na rysunek wykonawczy lub wykonać pomiaru elementu zawierającego powierzchnie skomplikowane.

Często również zdarzają się problemy z dopasowaniem wyprodukowanego przedmiotu, części do innego elementu  i koniecznością zweryfikowania gdzie następują odchyłki w porównaniu z dokumentacją. W takim przypadku zastosowanie znajduje technologia skanowania 3D. Duża, sięgająca setnych części milimetra dokładność pomiaru oraz możliwość szybkiego przetworzenia uzyskanych danych  w wirtualny model to zalety, dzięki którym skanowanie 3D jest tak często wykorzystywane w przemyśle. Z jednakową dokładnością można wykonać pomiary wymiarów geometrycznych i tolerancji niewielkich elementów, jak również wielkogabarytowych konstrukcji o złożonej budowie, kształcie, materiale wykonania, w tym obiekty ciemne oraz szklane. Skanowanie 3D może pomóc także w diagnozowaniu nadmiernych deformacji konstrukcji, które mogą wpłynąć na jej prawidłowe funkcjonowanie.  

– Pomiary 3D to dziś podstawa w wielu dziedzinach przemysłu pozwalająca na szybkie i precyzyjne wyeliminowanie pojawiających się problemów na linii produkcyjnej a dużym atutem tej technologii jest przede wszystkim oszczędność czasu, materiału i redukcja kosztów. – zapewnia Marcin Ingielewicz ze Słupskiego Inkubatora Technologicznego.

Kompletna usługa doradcza, którą można zrealizować w Słupskim Inkubatorze Technologicznym obejmuje sporządzenie raportu, gdzie liczbowo oraz graficznie za pomocą kolorystycznej mapy odchyłek przedstawiona jest analiza różnic pomiędzy zeskanowanym detalem a modelem wzorcowym. Urządzenia, którymi dysponuje Słupski Inkubator Technologiczny pozwalają na mobilność i możliwość realizacji doradztwa i usług także w siedzibie przedsiębiorcy.

Zainteresowani tą oraz innymi usługami (inżynieria odwrotna 3D, projektowanie 3D, szybkie prototypowanie za pomocą druku 3D) mogą uzyskać dodatkowe informacje bezpośrednio w Słupskim Inkubatorze Technologicznym, ul. Portowa 13b. e-mail: tech@sit.slupsk.pl