Dokładnie 25 lat temu Polska wkroczyła na drogę demokratycznych przemian, które doprowadziły ją do wejścia w struktury NATO oraz Unii Europejskiej. Kraj otworzył także swe drzwi zagranicznym inwestorom. O bilans inwestycyjnego ćwierćwiecza, a także o perspektywy na przyszłość w przyciąganiu zagranicznego kapitału uczestników panelu pytał prezes PAIiIZ Sławomir Majman, moderujący panel "25 lat inwestycji zagranicznych w Polsce. Bilans i perspektywy".

Jak zauważył prezes, w ciągu minionych 25 lat wszystkie polskie rządy respektowały zasadę otwartych drzwi dla kapitału zagranicznego. Przyspieszenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych nastąpiło po przystąpieniu Polski do OECD w 1996 roku, NATO w 1999 roku oraz Unii Europejskiej w 2004 roku.

Jakie perspektywy i wyzwania stoją przed Polską? Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku przy udziale PAIiIZ zakończono 17 projektów inwestycyjnych.

- Jeżeli nie nastąpi żadne załamanie, ani nie wydarzy się nic dramatycznego - a nie sądzę - rok 2014 powinien być znacznie lepszy od ubiegłego jeżeli chodzi o wartość inwestycji. Miejsca pracy tak już wyśrubowaliśmy, że dużego przyrostu pewnie nie będzie, ale i tu spodziewamy się wzrostu – komentował w prezes.

Spośród zamkniętych inwestycji w tym roku dominują inwestycje z branży motoryzacyjnej oraz sektora BSS.

O tym jak wpływa zagraniczny kapitał na polską gospodarkę oraz o znaczeniu specjalnych stref ekonomicznych w przyciąganiu kapitału rozmawiano w panelu moderowanym przez dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych Iwonę Chojnowską-Haponik. W ubiegłym roku rząd przyjął rozporządzenie dotyczące wydłużenia funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 roku. Zarówno dla zagranicznych jak i polskich inwestorów jest to sygnał do dalszego rozwoju swojej działalności. Dzięki temu inwestorzy mogą skorzystać z zachęt inwestycyjnych m.in. grantów rządowych oraz ulg podatkowych.