Ponad milion mkw. powierzchni handlowej w Polsce już ma, a kolejne 140 000 mkw. ubiega się o certyfikat z zakresu zrównoważonego budownictwa, wynika z raportu Jones Lang LaSalle Retail: Going Green in CEE. 

Jones Lang LaSalle opublikował raport analizujący trendy związane ze zrównoważonym budownictwem na rynku nieruchomości handlowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Opracowanie wskazuje wyzwania i szanse stojące przed deweloperami, właścicielami nieruchomości i najemcami w związku z najnowszymi wymogami unijnymi z zakresu charakterystyki energetycznej oraz daje praktyczne wskazówki firmom, które muszą dostosować swoje portfolio do zmieniającej się legislacji i nowych warunków rynkowych.

Zgodnie z dyrektywą 2010/31/EU, od 2020 wszystkie nowo powstające budynki w Unii Europejskiej będą musiały udowodnić, że są obiektami o niemal zerowym bilansie energetycznym. Pakiet ustaw klimatycznych wyznaczających kierunki polityki ekologicznej państw członkowskich zakłada również m.in. konieczność ograniczenia emisji dwutlenku węgla czy zmniejszenie zużycia energii w już istniejących budynkach.

Przykładem ulepszeń w już działającym obiekcie może być zastosowanie alternatywnych zielonych rozwiązań, np. zastąpienie dotychczasowych form oświetlenia oświetleniem typu LED, które redukuje zużycie energii, wytwarzanie ciepła i tym samym pozwala na zmniejszenie rachunków za elektryczność. Obiektem handlowym, który jako pierwszy w Polsce uzyskał zielony certyfikat (BREEAM In-Use) już w trakcie użytkowania była łódzka Manufaktura.

Rośnie wiedza i świadomość wagi i korzyści płynących z zastosowania zasad zielonego budownictwa i zrównoważonego rozwoju w Europie Środkowo - Wschodniej. Na koniec 2012 r. w Europie Środkowo – Wschodniej (Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Węgrzech, Polsce, Rumunii, Serbii i Słowacji) znajdowało się ponad 1,4 miliona mkw. certyfikowanej powierzchni handlowej w 33 zrealizowanych projektach handlowych (obejmujących różne formaty, m.in. centra handlowe, parki handlowe, obiekty typu Cash & Carry). Biorąc pod uwagę wyłącznie centra handlowe, 5.5 proc. z całkowitego ich wolumenu (16 750 000 mkw.) w regionie otrzymało jakąś formę certyfikacji.

Polska jest niekwestionowanym liderem regionu w zakresie zielonej powierzchni handlowej. Certyfikację posiada 16 centrów handlowych (ok. 720,000 mkw.) i 12 obiektów typu Cash & Carry zarządzanych przez Metro (ok. 460,000 mkw.) . Na Polskę przypada 74 proc. certyfikowanej powierzchni w centrach handlowych w regionie Europy Środkowo – Wschodniej. Pierwszym w kraju obiektem handlowym, który uzyskał środowiskowy certyfikat BREEAM już na etapie projektu był FACTORY Warszawa Annopol.

Jeśli chodzi o podaż nowej powierzchni (w fazie budowy lub prawie na ukończeniu), w Europie Środkowo – Wschodniej na koniec 2012 r. znajdowało się 12 projektów handlowych o łącznej powierzchni 440 000 mkw., na różnych etapach procesu certyfikacji. Ponownie Polska utrzymuje pozycję lidera, z czterema nowymi projektami w procesie certyfikacji obejmującymi łącznie ponad 140 000 mkw. powierzchni handlowej w różnych formatach.