Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna (woj. śląskie) już wkrótce ma stać się częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na wniosek wójta radni wyrazili chęć takiego włączenia.

– Dla nas oznacza to wzmocnienie potencjału naszej strefy, bo inwestorzy będą mogli korzystać z przysługujących im ulg podatkowych, takich, jakie obowiązują w strefach specjalnych – mówił Janusz Pierzyna wójt Jasienic. – Katowicka SSE jest największa w Polsce, przynależność do niej umożliwiłaby m.in. udziałem w szerokiej międzynarodowej promocji, jaką prowadzi. Ma także licencję na dystrybucję gazu i związane z tym tworzenie sieci gazowniczej. Tego rodzaju inwestycja na terenie Jasienicy pozwoliłaby inwestorom w gminnej Strefie na korzystania z ekologicznej energii gazowej. – dodaje wójt.

– Katowicka SSE za każdą sprzedaną działkę w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej dostanie zapłatę w wysokości 5% doliczone do wartości działki. Nie będzie  to więc oznaczać spadku dochodów dla budżetu Gminy Jasienica z tego tytułu, tym bardziej, że podleganie pod KSSE sprawi, że jasienickie grunty staną się dużo droższe. Radni podjęli uchwałę intencyjną o woli przyłączenia się do Katowickiej SSE. W najbliższym czasie jej zarząd ze swej strony podejmie uchwałę o podobnym brzmieniu, wtedy będzie dojdzie do podpisania umowy. – dodaje Pierzyna.

Jeden z inwestorów Jasienickiej Strefy, spółka Rawibox, już wyraziła zainteresowanie skorzystanie z dobrodziejstwa obniżenia podatku, o jaki może się starać inwestując na terenie Strefy Specjalnej. Firma zamierza w dwóch ratach zainwestować w najbliższych latach aż 70 mln euro, budując w Jasienickiej Strefie Ekonomicznej najnowocześniejszą w Europie fabrykę opakowań z tektury. Produkcja ma być oparta na wysoce ekologicznych technologiach, do łączenia 7-warstwowej tektury używane będą kleje na bazie skrobi ziemniaczanej i kukurydzianej.

W związku z planami inwestycyjnymi Rawiboksu ta należąca do koncernu Rossmanna firma wystąpiła do Gminy Jasienica o zmianę w Studium zagospodarowania przestrzennego Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej o dopuszczenie do budowy nieco wyższych budynków, niż jest to możliwe obecnie. Radni przystali na takie zmiany, co pozwoli na rozpoczęcie prac planistycznych przy zmianie Studium.