Czy przepisy odnoszące się do ochrony środowiska hamują rozwój przedsiębiorstw? Eksperci z PKPP Lewiatan uważają, że tak.

Nawet najmniejsze firmy uginają się pod ciężarem przepisów dotyczących ochrony środowiska. Muszą wypełniać dziesiątki formularzy i uiszczać różne opłaty.

- Taka rozbudowana sprawozdawczość nie ma żadnego uzasadnienia, bo generuje więcej pracy i kosztów niż korzyści - ocenia Agata Staniewska, ekspert PKPP Lewiatan.

Organizacja zwraca uwagę, iż przepisy odnoszące się do ochrony środowiska stanowią obciążenia zarówno dla firm, jak również dla samej administracji.

- PKPP Lewiatan wielokrotnie podnosiła problem rozbudowanej i bardzo szczegółowej sprawozdawczości w zakresie ochrony środowiska. Obciąża ona niepotrzebnie firmy i stwarza nieuzasadnione koszty. Zwiększa także niepotrzebnie koszty funkcjonowania samej administracji. Staramy się wpływać na urzędników, aby wyeliminowali absurdalne obowiązki. Chodzi przede wszystkim o stworzenie ogólnie obowiązującego systemu raportowania, który będzie generował spójne dane dostarczające merytorycznych przesłanek. Ważne jest również przygotowanie zamkniętej listy substancji, za które przedsiębiorcy wnosiliby opłaty za korzystanie ze środowiska oraz ograniczenie liczby podmiotów zobowiązanych do przekazywania raportów do krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji, do tych, które mają znaczący udział w emisji krajowej - dodaje Agata Staniewska.