Teren postoczniowy w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej staje się coraz atrakcyjniejszy dla inwestorów. Strefa ma do zaoferowania uzbrojone tereny Bałtyckiego Portu Nowych Technologii na terenie dawnej stoczni w Gdyni. 

Od 15 stycznia zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2012 roku tereny postoczniowe, na których powstaje Bałtycki Port Nowych Technologii, oficjalnie stały się częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. PSSE została powiększona o kolejne działki po Stoczni Gdynia o łącznej powierzchni 3,4 ha. Są to nieruchomości zabudowane budynkiem po starej Elektrociepłowni Gdynia II, należącym do BHP oraz dawnej rurowni.

W sumie tereny Bałtyckiego Portu Nowych Technologii zajmują około 6 ha uzbrojonej powierzchni przemysłowej.

– Inwestycje wodno-kanalizacyjne zostaną ukończone w najbliższym czasie – do 3 miesięcy. Większość terenów ma już nowych nabywców – firmy, które również korzystają z zezwolenia SSE. Koszt pełnego uzbrojenia BPNT to kilkadziesiąt milionów złotych. Fundusze na ten cel będą pochodziły ze środków własnych i dokapitalizowania spółki – informuje Jacek Pauli, doradca ds. kontaktów z inwestorami.

Rewitalizacje terenów postoczniowych to trudny proces. Problemy w rewitalizacji dotyczyły przede wszystkim fatalnego stanu dotychczasowej infrastruktury oraz skomplikowanego procesu transakcji sprzedaży nieruchomości, ponieważ jest to teren portowy.

Jednak BPNT to nie tylko problemy, a PSSE ma się już czym pochwalić. Właśnie zakończył się proces modernizacji budynku biurowego Akwarium. Akwarium było wcześniej siedzibą tzw. grubych ryb spółki Stoczni Gdynia. Teraz firmy działające na terenach postoczniowych mogą wynająć tam powierzchnię biurową i skorzystać z oferty centrum konferencyjno-szkoleniowego z bogatym zapleczem technicznym. Budynek Akwarium oferuje około 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

Akwarium oferuje miejsca parkingowe w bezpośrednim sąsiedztwie, a także bliskość najważniejszych firm z branży morskiej i doskonałą komunikację z terenami inwestycyjnymi oraz Centrum Gdyni, a także łatwy dojazd do autostrady A1.

– Zainteresowanie inwestorów budynkiem Akwarium jest duże. Poziom komercjalizacji wynosi około 70 procent. Głównie firmy, które wynajęły lokale, są przedstawicielami z branży morskiej, inwestorzy stoczniowi, ich kooperanci, podwykonawcy – dodaje Jacek Pauli.

Dotychczas na terenach postoczniowych zainwestowały już takie branże jak: offshore, deep-sea, energetyka, przemysł stoczniowy, ICT. Aktualna oferta BPNT jest skierowana przede wszystkich do firm z branż przemysłu ciężkiego: technologie dla gospodarki morskiej, energetyka odnawialna, inteligentne sieci energetyczne, nowe technologie IT, komunikacja. Inwestorzy z tych branż mogą na terenie  BPNT skorzystać m.in. z centrum badawczo-rozwojowego.

Bałtycki Port Nowych Technologii kusi inwestorów przede wszystkim atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi, bliskością obszaru przemysłowego i centrum miejskiego, doskonale skomunikowanym terenem, innowacyjnością i dynamiką rozwoju firm lokujących swoją działalność w ramach projektu, połączeniem nowych technologii z dotychczasowymi możliwościami produkcyjnymi terenu.