Miniony rok charakteryzował się wzrostem popytu na powierzchnie biurowe i tendencja ta zostanie utrzymana, szczególnie w odniesieniu do zabytkowych kamienic „z własnym adresem”, adaptowanych na biura oraz budynków wysokiej klasy zlokalizowanych w centrum miasta  – ocenia rynek IVG, jeden z najbardziej aktywnych funduszy inwestycyjnych w Polsce, raportując swoje wyniki za 2013 r.

W 2013 r. fundusz IVG, który jest właścicielem łącznie 16 inwestycji w Polsce, kupił 3 budynki biurowe klasy A w centrum Warszawy, inwestując ok. 86 mln euro: Le Palais przy ul. Próżnej obok Placu Grzybowskiego – zrewitalizowane dwie neorenesansowe kamienice z XIX w., Royal Trakt Offices przy al. Ujazdowskich – wzniesiony ok. 1876 r. w sąsiedztwie placówek dyplomatycznych, rządowych i instytucji finansowych oraz Feniks Office Building przy ul. Żelaznej w Centralnym Obszarze Biznesu. IVG, jako grupa, zrealizowała w Europie transakcje zakupu nowych nieruchomości na poziomie około 1 bln euro, przy realizacji sprzedaży aktywów za 800 mln euro.

- Swoją uwagę koncentrujemy głównie na stolicy, która była i w najbliższych latach pozostanie głównym celem inwestycji w segmencie biurowym, w szczególności dla klientów funduszy nieruchomości preferujących stabilność i bezpieczeństwo, takich jak fundusze emerytalne czy firmy ubezpieczeniowe chętnie inwestujące za naszym pośrednictwem. Warszawski rynek jest atrakcyjny, bowiem spełnia wszystkie warunki tzw. „core market”, pozostaje jednym z najbardziej płynnych rynków europejskich – po Paryżu, Londynie i rynku niemieckim- oraz charakteryzuje się stosunkowo łatwym dostępem do kapitału i kredytów – mówi Maciej Zajdel, prezes IVG Poland.

Szacuje się, że w tym roku, na rynku biurowym, charakteryzującym się wysoką podażą zostanie oddanych do użytku aż pół miliona mkw. nowoczesnej powierzchni, głównie jednak poza centrum. Zdaniem IVG najemcy poszukujący atrakcyjnej powierzchni biurowej w centrum miasta szczególnie chętnie będą wybierać dwa typy obiektów: zabytkowe kamienice, przekształcone w nowoczesne budynki biurowo-usługowe, będące gwarantem „dobrego adresu” oraz inne biurowce klasy A położone w centralnych dzielnicach. Tak zdefiniowana strategia działania, realizowana przez IVG, przynosi konkretne efekty. W ubiegłym roku fundusz podpisał w Polsce nowe umowy z ponad 80 firmami, wynajmując ponad 22 000 mkw. Dzięki temu, w nieruchomościach należących do IVG, przy gronie 270 najemców, wskaźnik pustostanów utrzymuje się na niskim poziomie poniżej 5 proc., co w stosunku od średniej warszawskiej jest dwukrotnie lepszym wynikiem. Na wynik ten pozytywnie wpłynęła także przeprowadzona przez IVG modernizacja istniejących budynków: R34, Metron oraz Jerozolimskie Offices, dzięki której podpisano nowe umowy najmu w tych obiektach, obniżając w nich współczynnik powierzchni niewynajętych do 3 proc. Również IVG jako grupa raportuje rekordowe wyniki w obszarze leasingu – w 2013 r. wynajęła na rynkach europejskich łącznie ponad 700 000 mkw. powierzchni głównie biurowej.

W 2014 r. firma IVG będzie kontynuowała dynamiczną ekspansję w Polsce. Firma zapowiada, że w I połowie 2014 r. zamierza dokonać kolejnych nowych akwizycji, natomiast w II połowie roku rozpocznie budowę kolejnego funduszu, inwestującego głównie w stolicy o wolumenie porównywalnym lub nieco większym w stosunku do Funduszu Warszawskiego. IVG planuje również w tym roku zakończyć procesy certyfikacji dla 3 inwestycji w portfolio IVG, które otrzymają status „budynków zielonych”.