Polska ponownie zdeklasowała wszystkie państwa w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej - wynika z 8 edycji Ankiety Koniunkturalnej 2013 Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska) przeprowadzonej we współpracy z siedmioma izbami bilateralnymi w Polsce. 

Badanie przeprowadzono na podstawie 21 czynników determinujących napływ kapitału zagranicznego, osiągając wynik 4,87 pkt. na 6 pkt. możliwych do uzyskania. Na 2. i 3. miejscu zestawienia uplasowały się Czechy z wynikiem 4,17 pkt. i Słowacja – 3,99 pkt.

Aż 85,8 proc. ankietowanych przedsiębiorstw prze-widuje, że ich sytuacja gospodarcza w najbliższym roku nie pogorszy się, a prawie 77 proc. zamierza zwiększyć lub pozostawić na niezmienionym poziomie wydatki na inwestycje w Polsce.

Nadal największym atutem Polski pozostaje członkostwo w Unii Europejskiej. Jednakże, co szczególnie istotne, zdecydowana większość respondentów bardzo wysoko ocenia polskich pracowników, doceniając ich kwalifikacje, wykształcenie akademickie, produktywność i zmotywowanie!

Członkostwo w Unii Europejskiej i polscy pracownicy znów na szczycie, podatki i administracja publiczna są największą „udręką” inwestorów. Wartościując w skali od 1 do 5 pkt. czynniki wpływające na lokalizację inwestycji inwestorzy kolejny raz najwyżej premiowali Polskę za członkostwo w Unii Europejskiej (średnia ocena 4,41 pkt.) oraz czynniki „kadrowe”: kwalifikacje (3,81 pkt.), wykształcenie akademickie (3,69 pkt.) oraz produktywność i zmotywowanie polskich pracowników (3,54 pkt.). Na kolejnych wysoko notowanych pozycjach uplasowały się: jakość i dostępność lokalnych poddostawców, stabilność polityczna i społeczna oraz dostępność wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Najgorzej oceniane czynniki lokalizacji inwestycji w Polsce to system i instytucje podatkowe, administracja publiczna oraz przejrzystość w zakresie systemu zamówień publicznych.

Wśród priorytetów polityki gospodarczej Polski na rok 2013 ankietowani przedsiębiorcy wskazali: rozbudowę i modernizację infrastruktury transportowej (34,2 proc. respondentów), poprawę efektywności administracji publicznej i kontrolę jej kosztów (29,7 proc. respondentów), reformę finansów publicznych (19,3 proc. respondentów), stabilizację kursu złotego bądź alternatywnie przyjęcie euro w Polsce (11,9 proc. respondentów), aktywizację zawodową młodych, prywatyzację przedsiębiorstw państwowych oraz poprawę warunków w zakresie inwestowania w sektorze publicznym oraz wzrost nakładów na badania i rozwój oraz zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki.
 
W 2013 roku 23,5 proc. respondentów (13,5 pkt. proc. mniej niż w ub.r.) ocenia obecną sytuację ekonomiczną w Polsce jako dobrą, 64,4 proc. jako zadowalającą (10,4 pkt. proc. więcej niż w ub.r.), a około 12,1 proc. jako złą (3,1 pkt. proc. więcej niż w ubiegłym roku).

Prognozy inwestorów determinuje wiele czynników, m.in.: jedynie 26,2 proc. firm zamierza zwiększyć eksport towarów i usług (w ub.r. – 40 proc.), ale w przypadku aż 62,4 proc. badanych firm wartość eksportu nie ulegnie zmianie w najbliższym roku (w ub.r. – 55 proc.) . Wzrost liczby pracowników w najbliższym roku przewiduje podobnie jak w ubiegłym roku 32,9 proc. respondentów, a co szczególnie ważne aż 37,8 proc. przedsiębiorstw zamierza zwiększyć nakłady inwestycyjne. Z drugiej strony aż 22,1 proc. badanych przedsiębiorstw przewiduje redukcję zatrudnienia (w ub.r. 13 proc.). Jedynie w 1,32 proc. badanych przedsiębiorstwach planuje zmniejszenie wydatków na płace pracownicze, natomiast średni przewidywalny wzrost płac w najbliższym roku szacuje się na około 4,03 proc.

Liczba zwolenników wspólnej waluty wśród ankietowanych przedsię-biorców po raz pierwszy od 4 lat zmniejszyła się jedynie o 0,9 pkt. proc. i utrzymała się na stabilnym poziomie 60,1 proc. respondentów. Udział przeciwników euro zmalał o 8,6 pkt. proc. i wyniósł w 2013 r. 30,4 proc. Do 9,5 proc. wzrósł odsetek respondentów neutralnie odnoszących się do ewentualnego wprowadzenie waluty europejskiej w Polsce.

Ze 151 respondentów Ankiety Koniunkturalnej 2013 r. około 64,4 proc. przedsiębiorstw stanowiło część międzynarodowego lub krajowego koncernu. Aż 63,9% ankietowanych przedsiębiorstw podało poziom powiązania przychodów z eksportem na poziomie 0-20%, natomiast z drugiej strony 9,7 proc. inwestorów zadeklarowało udział przychodów z eksportu w obrotach firmy w przedziale 80-100 proc. Struktura wg branż ukształtowała się analogicznie jak w roku ubiegłym, obejmując 52,3 proc. firm z sektora usługowego, 18,8 proc. z sektora handlowego, 15,4 proc. reprezentowało przemysł przetwórczy, 11,4 proc. budownictwo, a 2,0 proc. sektor zaopatrzenia w energię, wodociągów i utylizacji śmieci.

Ankieta koniunkturalna została przeprowadzona w lutym 2013 r. przez AHK Polska we współpracy z siedmioma izbami bilateralnych działają-cych w ramach International Group of Chambers of Commerce (IGCC): belgijskiej – Polish-Belgian Chamber of Commerce,  brytyjskiej – British-Polish Chamber of Commerce, hiszpańskiej – Polish-Spanish Chamber of Commerce, irlandzkiej - Irish Chamber of Commerce in Poland,  kanadyjskiej - Polish-Canadian Chamber of Commerce,  portugalskiej - Polish-Portuguese Chamber of Commerce oraz szwajcarskiej - Polish-Swiss Chamber of Commerce.

W porównaniu z rokiem ubiegłym, w 2013 r. AHK Polska nawiązała dodatkowo współpracę przy przeprowadzaniu badania z izbami: belgijską i hiszpańską.