Firmy, które otrzymały zezwolenia na działalność w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej w pierwszym półroczu, utworzą łącznie 863 nowe miejsca pracy oraz utrzymają 7 tys. już istniejących. Wynik ten jest najlepszy spośród wszystkich 14 specjalnych stref ekonomicznych działających w Polsce. 

Krakowski Park Technologiczny wydał w tym roku 14 zezwoleń, co daje 2. wynik w kraju. Firmy zadeklarowały nakłady inwestycyjne na poziomie 298 mln. zł. Na tym się nie kończy. Jeszcze w lipcu zostanie rozstrzygnięty przetarg, w wyniku którego kolejny inwestor zostanie wprowadzony do podstrefy w Niepołomicach. Trwają negocjacje w sprawie inwestycji kolejnych trzech firm.

Przypomnijmy, że krakowska strefa powstała w 1997 roku. Od tamtej pory powstało w niej 15 tys. miejsc pracy oraz zainwestowano 1,8 mld zł. Obok aktywności związanej z przyciąganiem do Małopolski inwestycji polskich i zagranicznych, KPT prowadzi także działalność typową dla parków technologicznych. Przez Inkubator KPT przewinęło się kilkadziesiąt firm, które odniosły sukcesy rynkowe. KPT wspiera także dynamicznie rozwijający się rynek gier video organizując Europejski Festiwal Gier Digital Dragons oraz  koordynując prace branżowego klastra. KPT utworzył również spółkę, która prowadzi fundusz zalążkowy, wspierający rozwój młodych, innowacyjnych firm. Z końcem roku rozpocznie działalność Małopolski Park Technologii Informacyjnych. Z jego usług skorzysta około 100 firm z sektora ICT.