Wałbrzyska SSE otworzyła nowe biuro w Opolu. Spółka ma już zamiejscowe biura w Kłodzku  i Wrocławiu.

- O utworzeniu biura w Opolu rozmawiamy już od ponad roku. Zabiegi władz samorządowych o utworzenie biura były zbieżne z naszymi planami. Łatwiej jest realizować wiele zadań będąc tu na miejscu – mówi Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE „INVEST-PARK”.

Organizację i prowadzenie zamiejscowego biura „INVEST-PARK” w Opolu powierzono Grzegorzowi Sawickiemu. Początkowo WSSE „INVEST-PARK” chciała, aby opolskie biuro było ulokowane obok COIiE, co wydaje się naturalne. Jednak pojawiły się przeszkody techniczne, jak wydzielić pomieszczenie specjalnie dla strefy i wyliczyć jego utrzymanie. Jednym z pierwszych zadań nowo zatrudnionego kierownika biura będzie więc zaopiniowanie zarządowi innej lokalizacji. Wszystko wskazuje na to, że już z początkiem września będzie można pod jej adres zapraszać przedsiębiorców.

Spośród ponad 2 i pół  tys. ha gruntów WSSE, na Opolszczyźnie znajduje się około 490 ha. Tereny okazały się na tyle atrakcyjne, że 23 firm zainwestowały  w Opolu, Kluczborku, Namysłowie, Nysie, Praszce, Prudniku oraz Skarbimierzu ponad 2 miliardy złotych.  Nowe inwestycje zmniejszyły w znacznym stopniu bezrobocie – pracę w  strefie znalazło 2600 osób.

Warto przypomnieć, że firmy rozpoczynające działalność na terenie strefy w opolskiem, otrzymają  do 35 proc. kosztów zwolnień podatkowych nowej inwestycji lub 2-letnich kosztów zatrudniania nowych pracowników. Średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć na 10 dodatkowych punktów procentowych, natomiast małe - na 20. Dodatkowo WSSE oferuje wsparcie podczas realizacji inwestycji i po jej zakończeniu, organizuje szkolenia dla pracowników strefowych firm, prowadzi klub HR oraz pilotuje tworzenie tzw. grup zakupowych.

Powołanie biura WSSE w Opolu nie ma nic wspólnego ze staraniami województwa o zwiększenie udziałów w spółce. Jej udziałowcami są: Skarb Państwa, który posiada decydującą liczbę głosów, gminy, na terenie których znajdują są podstrefy, instytucje finansowe - banki oraz Agencje Rządowe, wśród nich Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.  Wśród samorządowych udziałowców największym jest gmina Wałbrzych. Procentowy udział w kapitale zakładowym wygląda w tej chwili następująco: Gmina Wałbrzych 6,32, druga co do wielkości udziałów samorządowych gmina Dzierżoniów: 2,92 procent. Województwo opolskie ma w tej chwili 0,19 proc. udziałów.