- Polska potrafi być konkurencyjna, odnosi pierwsze sukcesy w ekspansji zagranicznej i ma wysoki potencjał - powiedział wiceprezes PAIiIZ Sławomir Krużmanowski podczas jednego z paneli Forum Nowoczesnej Produkcji, które odbywa się w dniach 13-14 kwietnia w Warszawie.

Wiceprezes PAIiIZ Sławomir Krużmanowski był moderatorem panelu poświęconego zagadnieniom makroekonomicznym i biznesowym. W roli prelegentów wystąpili Magdalena Burnat-Mikosz - partner w Deloitte, Janusz Dziurzyński - dyrektor w Procter&Gamble i wiceprezes ABSL, profesor Janusz Jankowiak, prof. dr hab. Krzysztof Obłój, Joanna Makowiecka - Gaca - była prezes Polimex-Mostostal oraz Dariusz Żuk - prezes Polski Przedsiębiorczej.

Opinie prelegentów na temat polskiego potencjału innowacyjnego były zróżnicowane. - Nie uważam współpracy nauki i biznesu za najważniejszą - powiedział prof. dr hab. Krzysztof Obłój. - W ostatnich 25 latach z bazowego planktonu gospodarczego, czyli małych i średnich przedsiębiorstw, powstały duże firmy. Jednak żadna z nich nie wyrosła na innowacjach, lecz dzięki podręcznikowym strategiom i przypadkowi - mówił profesor Obłój. - Gdzie jest miejsce na innowacje? Dołączyć element innowacji do imitacji gotowych produktów i rozwiązań - podsumował.

Podobnego zdania była Magdalena Burnat-Mikosz: - Innowacyjność nie zawsze jest pochodną B+R. To często inne zastosowanie starych rozwiązań. Polskie firmy są pragmatyczne. Stawiają na rozwiązania, które pozwolą im odnieść zysk bez podejmowania ryzyka związanego z wdrażaniem B+R - zauważyła.

- My, Polacy mamy bardzo konkurencyjną produkcję i zdolnych ludzi, którzy te nowe technologie potrafią zaadaptować szybciej niż inne kraje. To jest fenomen, dzięki temu jesteśmy drugim krajem w Europie pod względem liczby fabryk. To jest nasza nisza - ocenił z kolei Janusz Dziurzyński.

W opinii Dariusza Żuka Polsce brakuje wizji rozwoju. - Polska musi zdecydować jaka chce być. Nie wiemy do czego zmierzamy. Mamy największą grupę młodych ludzi w Europie, jesteśmy narodem aktywnym i energicznym. Potencjał jest ogromny. Nie powinniśmy produkować ludzi, którzy mają iść do korporacji tylko takich, którzy będą zakładali własne firmy - podsumował.

***

Forum Nowoczesnej Produkcji to dwudniowe wydarzenie zorganizowane z myślą o firmach działających w sektorach produkcyjnych, m.in. górnictwie, energetyce, budownictwie, transporcie, motoryzacji i IT. Tematyka forum skupia się na elementach, które decydują o sukcesie biznesowym takich przedsiębiorstw: optymalizacji procesów produkcji i kosztów działalności czy efektywnym zarządzaniu strukturą.