Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przekroczyła granice Dolnego Śląska i od 3 listopada obecna jest także w województwie lubuskim. W Iłowej znajduje się ponad 52 ha gruntów, które decyzją Rady Ministrów stały się nową podstrefą LSSE.

Iłowa to miasto liczące ponad 4 tys. mieszkańców. To tutaj, od grudnia 2007 r. działa Strefa Aktywności Gospodarczej, której część terenów została włączona do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ponad 52 ha gruntów nowej podstrefy LSSE znajduje się tuż przy autostradzie A-18 Berlin – Wrocław – Lwów i węźle autostradowym – „Iłowa” łączącym drogę krajową Zielona Góra – Żagań – Lubań – Zgorzelec z autostradą oraz przy szlaku kolejowym z Żar do Węglińca (linia kolejowa 282).

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna nie wyklucza budowy hal pod wynajem dla firm zainteresowanych inwestowaniem w strefie. Pytania o gotowe powierzchnie magazynowo-przemysłowe to jedne z najczęstszych, jakie padają podczas rozmów z inwestorami.

– Inwestorom oferujemy dobrze przygotowane, wyposażone w podstawową infrastrukturę techniczną grunty na styku województw dolnośląskiego i lubuskiego. Działki wchodzące w skład podstrefy są terenami niezabudowanymi, czystymi ekologicznie i przeznaczonymi pod zabudowę przemysłową. Dodatkowo istnieje możliwość zbudowania bocznicy załadunkowo-rozładunkowej przy linii kolejowej przebiegającej w bliskiej odległości podstrefy – mówi Paweł Lichtański, burmistrz Iłowej.

Na podstawie średnich wyników osiągniętych w legnickiej strefie na koniec 2014 r. szacuje się, że inwestycje realizowane na tym terenie pozwolą utworzyć ok. 2378 nowych miejsc pracy, przy nakładach wynoszących ok. 1457 mln zł.

– Prace nad włączeniem terenów gminy Iłowa do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku. Wówczas podpisaliśmy list intencyjny. W lutym br. radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie włączenia gruntów w obręb strefy. Zwieńczeniem prac jest decyzja Rady Ministrów – dla nas historyczna, bo LSSE przekracza granice województwa dolnośląskiego i posiada ofertę inwestycyjną, jakiej nie ma żadna inna strefa w kraju. To m.in. dwie, ponad 420-hektarowe działki w Środzie Śląskiej i Jaworze oraz mniejsze, takie jak te w Iłowej, gdzie inwestorzy znajdą ponad 50 ha świetnie skomunikowanych gruntów w bliskiej odległości czterech przejść granicznych i wyspecjalizowane kadry – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Planuje się, że włączenie do strefy nowych terenów stworzy warunki do realizacji inwestycji innowacyjnych, ukierunkowanych na produkcję eksportową oraz generujących nowe miejsca pracy, co pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy regionu. Potrzebę utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej zgłosiły lokalne władze, a objęcie strefą nowych terenów zostało pozytywnie zaopiniowane przez zarząd województwa lubuskiego.