Firma Hemptex Trade Sp. z o.o. otrzymała zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ramach zezwolenia firma wybuduje zakład przetwórstwa konopi przemysłowych.

Obiekt będzie zlokalizowany w Biskupcu, a firma zadeklarowała poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości co najmniej 14 630 000 zł oraz zatrudnienie minimum 26 nowych pracowników. Inwestycja powstanie na działce o powierzchni 1,6033 ha.

Hemptex Trade sp. z o.o. planuje stworzenie zakładu przetwórstwa słomy konopnej w systemie głębokiego roszenia. Roszenie jest fazą obróbki słomy w procesie pozyskiwania włókna z roślin, a jego celem jest rozpuszczenie klejów roślinnych (pektyn) i oddzielenie włókna od zdrewniałej części łodygi.

Zakres inwestycji obejmuje budowę hal produkcyjnych oraz wiat magazynowych, a także montaż kompletnej linii do przerabiania konopi przemysłowych. W zakładzie będzie powstawać włókno konopne wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym i tkackim oraz paździerz konopny używany w budownictwie do produkcji płyt drewnopodobnych, a także jako ekologiczny opał.

Konopie przemysłowe, zwane także siewnymi to roślina, której włókna mają wszechstronne zastosowanie:

  • wykorzystywane mogą być jako materiał opałowy – przy ich spalaniu powstaje więcej energii niż przy spalaniu drewna;
  • można z nich wykonać niektóre elementy wyposażenia samochodów;
  • z uwagi na dużą zawartość celulozy mogą służyć do produkcji papieru;
  • produkty z nich wykonane są lekkie, przewiewne, oddychające i wytrzymałe, dlatego mogą być wykorzystywane w przemyśle odzieżowym i obuwniczym;
  • są materiałem nadającym się do ocieplania budynków;
  • mogą z nich powstawać farby, lakiery i detergenty;
  • można je wykorzystać w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym;
  • olej i nasiona są cenione ze względu na dużą wartość odżywczą – bogate w białko, błonnik oraz kwasy omega.

W 1938 r. uprawa konopi przemysłowych w Polsce obejmowała obszar 30 tys. ha, w 2014 r. 66 ha, a w 2015 r. 581 ha.