Łódź będzie drugim, po Warszawie, miastem w Polsce, w którym zainwestuje międzynarodowy deweloper HB Reavis. Firma została nowym właścicielem terenu przy ul. Targowej 2 w Nowym Centrum Łodzi. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego powstaną tu biurowce z ogólnodostępnymi sklepami i punktami usługowymi na parterach oraz przyjazną przestrzenią dla pieszych. Zachowane zostaną również istniejące na działce budynki zabytkowe.

Zakupiona przez HB Reavis działka zlokalizowana jest w pobliżu dworca Łódź Fabryczna, w sąsiedztwie zrewitalizowanego kompleksu EC1 pełniącego funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. Na działce o powierzchni 1 hektara mogą powstać budynki o łącznej powierzchni najmu około 30 tys. mkw.

– Rozpoczynamy działalność w mieście, które konsekwentnie buduje swoje współczesne oblicze, pamiętając o wyjątkowej historii. Nowe Centrum Łodzi to przedsięwzięcie szczególne w skali całej Europy, dlatego cieszymy się, że będziemy jego częścią. Nasze doświadczenie związane z tworzeniem najwyższej jakości budynków w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Londyn, z pewnością pomoże nam w przygotowaniu czegoś szczególnego również w Łodzi – mówi Stanislav Frnka, prezes zarządu HB Reavis w Polsce.

Autorem projektu architektonicznego łódzkiej inwestycji HB Reavis będzie zwycięzca konkursu zorganizowanego przez dewelopera. Do udziału w nim zostało zaproszonych pięć polskich pracowni, których nazwy nie są ujawniane. Rozstrzygnięcie konkursu na podstawie wstępnej wizji zaproponowanej przez architektów nastąpi w ciągu kilku tygodni. HB Reavis planuje złożenie wniosku o pozwolenia na budowę jesienią tego roku.

Przygotowując konkurs dla architektów, zespół HB Reavis odpowiedzialny za tę inwestycję, wziął udział w specjalnych spotkaniach odbywających się w formule tzw. design-thinking. Obejmowały one wizyty studyjne w Nowym Centrum Łodzi, rozmowy z mieszkańcami miasta, dyskusje o trendach panujących na lokalnym i światowym rynku nieruchomości oraz warsztaty kreatywne.

– Wierzymy, że takie podejście pomoże nam zaprojektować miejsce, które polubią zarówno łodzianie, jak i firmy, które znajdą tu dobre warunki rozwoju. Zakładając sprawny przebieg procesu administracyjnego, będziemy gotowi rozpocząć budowę na początku 2019 roku. Potrwa ona około 1,5 roku – dodaje Stanislav Frnka.

Na zakupionej działce znajdują się trzy obiekty objęte ewidencją konserwatorską, w tym pofabryczny komin oraz dwupiętrowy budynek z poddaszem w stylu renesansu włoskiego. Obecnie trwa procedura wpisania ich do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Odrestaurowane zabytki o łącznej powierzchni użytkowej ok. 1 700 mkw. staną się integralną częścią nowej inwestycji. Natomiast położone na działce budynki magazynowe nieobjęte ewidencją zostaną niebawem rozebrane.

Cena zakupionej działki objęta jest tajemnicą handlową.