Guardian Glass – jeden z czołowych producentów szkła na świecie, po raz kolejny wybrał Polskę. Nowy zakład powstanie w pobliżu już istniejącego, na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będzie to największa prowadzona od podstaw inwestycja kapitałowa w historii firmy. Jej powstanie ogłosił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych.

– To już trzecie przedsięwzięcie Guardian Glass w Polsce i tym samym potwierdzenie, jak dobrą opinię ma Polska i jej pracownicy wśród zagranicznych inwestorów. Od początku roku, zgodnie z danymi Eurostatu, w Polsce przybyło 223 tys. miejsc pracy w przemyśle na 354 tys. w całej Unii. Oznacza to, że dwa na trzy nowe stanowiska przy produkcji powstały u nas – podkreśla wicepremier Mateusz Morawiecki.

W Częstochowie funkcjonuje już zakład produkcji szkła, będący jedną z najnowocześniejszych hut na świecie. Zatrudnia ponad 350 osób. W maju 2017 r. firma otworzyła w Katowicach Centrum Usług Wspólnych. Pracownicy Guardian Business Solutions są odpowiedzialni za procesy finansowe oraz księgowość wszystkich działalności firmy w Europie. Centrum ma się również zająć się obsługą sieci dystrybucyjnej, procesów komunikacji oraz prac projektowych. Zaplanowano zatrudnienie ok. 60 osób.

Nowy zakład ma zwiększyć produkcję szkła typu float, przeznaczonego głównie na cele budowlane. Głównymi jego odbiorcami w Polsce są cztery branże: producenci okien, fasad, mebli oraz branża motoryzacyjna. Zaawansowana technologicznie linia typu float, gwarantująca produkcję na poziomie tysiąca ton dziennie, rozpocznie pracę w trzecim kwartale 2019 r. Amerykańska spółka zadeklarowała nie mniej niż 400 mln zł inwestycji i ponad 90 nowych miejsc pracy. W efekcie amerykański inwestor będzie dysponować dwiema liniami produkcyjnymi, które pozwolą mu obsługiwać powiększające się grono klientów.

***

Firma GUARDIAN istnieje od 1932 roku. Momentem zwrotnym w jej historii było rozpoczęcie w 1970 r. produkcji płaskiego szkła z wykorzystaniem metody float. Guardian i jego spółki zatrudniają ok. 17 tys. osób w 25 krajach na 5 kontynentach.